Rosja wysłała w kosmos kopię Sztandaru Zwycięstwa. Kopię czerwonej flagi, którą 9 maja 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej zawiesili na dachu Reichstagu w Berlinie, wiezie na orbitę okołoziemską kosmiczny statek transportowy "Progres".

Rano z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta nośna "Sojuz" wyniosła w kosmos bezzałogowy "Progres". Wiezie on dla kosmonautów i astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dwie i pół tony zaopatrzenia. Oprócz jedzenia, tlenu i paliwa kosmiczna ciężarówka dostarczy też kopię Sztandaru Zwycięstwa. Cumowanie rakiety zaopatrzeniowej planowane na godzinę 15 przełożono jednak z powodu usterek technicznych. Na razie nie wiadomo więc, kiedy czerwona flaga pojawi się na Stacji Kosmicznej.

Dostarczenie kopii Sztandaru Zwycięstwa w kosmos jest częścią obchodów w Rosji 70. rocznicy Zwycięstwa w drugiej wojnie światowej. Główne uroczystości zaplanowano na 9 maja, gdy na Placu Czerwonym w Moskwie odbędzie się defilada wojskowa. Już teraz w Rosji pełno jest symboli nawiązujących do Dnia Zwycięstwa. Czasami mają one niezwykły charakter. Dla przykładu - w sklepach pojawiła się wódka "Putinka" z czerwonymi naklejkami, na których jest napis "W jubileusz Zwycięstwa".

Reklama