NIE dla członkostwa Ukrainy w NATO, TAK dla jej dozbrojenia. Taką receptę rozwiązania kryzysu przedstawił w Brukseli Zbigniew Brzeziński. Uczestniczył on w dorocznym spotkaniu polityków, intelektualistów i przedstawicieli biznesu z całego świata organizowanym przez German Marshall Fund.

Były doradca amerykańskiego prezydenta Jimmy'ego Cartera powiedział polskim dziennikarzom, że należy zastosować rozwiązanie, które sprawdziło się przypadku Finlandii po II wojnie światowej. To kraj neutralny w sprawach obronności i bezpieczeństwa, ale związany gospodarczo i politycznie z Zachodem. "Czyli nie jednostronne rozwiązanie, że Ukraina wchodzi do Zachodu, staje się częścią Unii Europejskiej, staje się również członkiem NATO, a Rosja skompromitowana musi się właściwie cofnąć" - powiedział Zbigniew Brzeziński.

Według niego to nie jest sposób, którym, można osiągnąć pozytywne rozwiązanie i uniknąć groźnego konfliktu. Jeśli natomiast chodzi o przekazanie Ukrainie broni defensywnej, to - jak mówił Zbigniew Brzeziński - powinna ona ją dostać, by zatrzymać eskalację konfliktu. Podkreślił jednak, że musi to być później powiązane z dwustronnym porozumieniem i ugodą z Rosją.