Instytut Polski w Kijowie ma nową, większą siedzibę, dzięki której kultura naszego kraju będzie rozpowszechniana szerzej niż do tej pory - powiedział PAP dyrektor tej instytucji Robert Czyżewski. Obecnie polskość w Ukrainie jest wręcz ubóstwiana – ocenił.

Nowa siedziba Instytutu została otwarta w poniedziałek. Przeniosła się z centrum Kijowa do historycznej i lubianej przez artystów dzielnicy Padół. W związku z uroczystością list do jej uczestników wystosował prezydent Andrzej Duda.

Odczytał go prezydencki minister Wojciech Kolarski. Za jego pośrednictwem szef państwa przekazał Instytutowi Polskiemu flagę Polski.

Niech jej widok będzie inspiracją w podejmowanej działalności edukacyjnej i społecznej oraz źródłem satysfakcji, czerpanej z pracy na rzecz promowania wizerunku oraz reprezentowania Polski i Polaków w stolicy wolnej i niepodległej Ukrainy, Kijowie” – napisał prezydent.

Niech przypomina o przyjaźni, jedności i współpracy oraz umacnia wzajemne zrozumienie i szacunek pomiędzy dwoma wolnymi i dumnymi narodami: polskim i ukraińskim” – podkreślił Andrzej Duda.

Dyrektor Instytutu Czyżewski zwrócił uwagę, że polska obecność i aktywność kulturalna w Ukrainie nie ustaje mimo wojny, którą toczy przeciwko niej Rosja.

W sytuacji, kiedy przedstawicielstwa dyplomatyczne różnych krajów, które wyjechały w związku z wojną, nie wróciły dotąd na Ukrainę, to, że Polska nie tylko jest tu obecna, ale zwiększa czterokrotnie powierzchnię jednego ze swoich obiektów, jest pewną demonstracją. Jest to bardzo wyraźny sygnał” – wskazał.

Dotychczasowe pomieszczenia Instytutu były w zasadzie tylko biurem. Teraz jesteśmy w sali kinowo-teatralnej, piętro nad nami jest sala galeryjna, a piętro jeszcze wyżej sala konferencyjna. Teraz można tu organizować poważne wydarzenia. Obecnie polskość jest na Ukrainie – użyję tu mocnego wyrażenia – wręcz ubóstwiana” – oświadczył Czyżewski.

W otwarciu nowej siedziby Instytutu Polskiego w Kijowie uczestniczyli wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, prezydencki minister Wojciech Kolarski oraz minister w KPRM Michał Dworczyk. Ze strony ukraińskiej przybyli m.in.: wiceprzewodnicząca parlamentu Ołena Kondratiuk, wicepremier Iryna Wereszczuk i minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

Instytut Polski w Kijowie, który działa od 1998 roku, wpisał się w życie kulturalne Ukrainy m.in. poprzez festiwale filmowe. Co roku organizuje Dni Kina Polskiego i przyznaje prestiżową w Ukrainie nagrodę literacką im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego a także nagrodę artystyczną im. Kazimierza Malewicza.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)