Jest zgoda władz Moskwy na zorganizowanie jutro w centrum miasta marszu pamięci Borysa Niemcowa. Opozycjonista został w nocy zastrzelony przez nieznanego sprawcę w pobliżu Kremla. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 3 marca na cmentarzu trojekurowskim.

Niemcow był jednym z organizatorów zaplanowanej na jutro demonstracji na obrzeżach Moskwy przeciwko polityce Władimira Putina. Rano zdecydowano, że marsz nie odbędzie się, a w zamian zwołano manifestację żałobną w miejscu zabójstwa Niemcowa. Merostwo rosyjskiej stolicy początkowo informowało, że świetle przepisów o zgromadzeniach nie jest to możliwe.

Władze Moskwy zmieniły jednak zdanie. Jak podają przedstawiciele opozycji, marsz rozpocznie się o godz. 13.00 naszego czasu.

Borys Niemcow jeszcze kilka godzin przed śmiercią udzielił wywiadu radiu Echo Moskwy, w którym wzywał Rosjan do udziału w planowanej na niedzielę demonstracji pod nazwą Marsz Antykryzysowy Wiosna. Uczestnicy mieli się domagać między innymi wyjścia rosyjskich wojsk z Ukrainy, uczciwych wyborów, zniesienia cenzury i zaprzestania rządowej propagandy.

Niemcow był jednym z organizatorów marszu - obok m.in. blogera Aleksieja Nawalnego i byłego premiera Michaiła Kasjanowa. Pod informacją do władz Moskwy o organizacji demonstracji podpisał się także przebywający w Szwajcarii Michaił Chodorkowski.