Polska jest naukowym liderem wśród jedenastu krajów Europy Środkowej. Tak pisze na swym portalu prestiżowy tygodnik "Nature" (czyt.: NEJ-czer) i za przykład podaje wrocławski ośrodek badawczy EIT+ (czyt.: E-I-TE-plus).

- Jeśli chodzi o prace naukowe, w Polsce opublikowano ich w ubiegłym roku prawie 30 tysięcy - podaje "Nature", cytując bazę danych Scopus. To ponad dwa razy więcej niż w Czechach i trzy razy więcej niż w Rumunii.

- Polska, która odnotowała niedawno szybki rozwój gospodarczy i dynamicznie rozwija się naukowo, przoduje w Europie Środkowej - podkreśla "Nature".

Autorzy artykułu dodają, że wrocławskie centrum badawcze EIT+ jest wyraźnym przykładem tej transformacji. Szef ośrodka, profesor Jerzy Langer podkreślał w rozmowie z IAR, że EIT+ ma łączyć naukę i technologie z biznesem. Jego zdaniem, W Polsce naprawdę dokonuje się przewartościowanie tego, czym jest praca intelektualna w nauce w obszarach technologicznych.

Tygodnik "Nature" zwraca jednocześnie uwagę, że i Polsce i innym krajom Europy Środkowej daleko jeszcze do naukowych standardów europejskich liderów. Liczba publikowanych prac jest w naszym kraju pięć razy mniejsza niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o pieniądze, Polska przeznacza na badania i rozwój mniej niż jeden procent PKB. Wielka Brytania, Czechy i Estonia - około dwóch procent, Słowenia i Niemcy - prawie trzy.