W całej Rosji zmarło od piątku 619 pacjentów z Covid-19.

Liczba nowych zakażeń w Rosji wciąż rośnie; dzień wcześniej zarejestrowano w całym kraju 20 393 nowe zachorowania. Ogółem od początku epidemii zakaziły się koronawirusem 5 430 753 osoby. Zmarło od początku pandemii 132 683 chorych.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin powiedział w sobotę, że stolica Rosji ponownie przeżywa pandemię Covid-19 z powodu nowego wariantu koronawirusa. W walce z epidemią może pomóc albo kampania szybkich szczepień, albo lockdown - oświadczył mer.

W Moskwie wykryto od piątku 8457 nowych zachorowań. Liczba zakażeń zaczęła tam raptownie rosnąć od początku czerwca.

Republika Udmurcji, leżący na Przeduralu region Federacji Rosyjskiej, wstrzymała szczepienia przeciw Covid-19 z powodu braku szczepionki. Kolejna partia preparatu trafi do Udmurcji w poniedziałek. Wcześniej szczepienia pierwszą dawką zawiesił Kraj Chabarowski.

Jak poinformowały w sobotę władze Udmurcji, szczepienia nie będą się odbywać w sobotę i niedzielę. 27 czerwca region ma otrzymać 17 400 dawek szczepionki Sputnik V, po czym "szczepienia będą wznowione w takiej skali, jak poprzednio" - głosi komunikat.

Wiceszefowa regionalnego resortu zdrowia Maria Galejewa poinformowała, że w ostatnim tygodniu ponad 12 tys. mieszkańców zaszczepiło się przeciw Covid-19. Liczba osób przyjmujących szczepionkę wzrosła do 4-5 tysięcy w ciągu doby, dlatego "szczepionka zakończyła się wcześniej, niż zakładaliśmy" - oświadczyła Galejewa.

Na dostawy czeka też Kraj Chabarowski, region Rosji na Dalekim Wschodzie. O deficycie szczepionki w swoim regionie mówił też przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow. Braki pierwszego składnika szczepionki wystąpiły też w obwodzie nowosybirskim na Syberii.