Priorytetem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest zabezpieczenie granic państwowych. Bartłomiej Sienkiewicz, mówiąc w Sejmie o planach MSW na najbliższy rok podkreślił, że ma to oczywiście związek z wydarzeniami na Ukrainie.

Szef resortu powiedział, że już teraz została wzmocniona ochrona naszych wschodnich granic. Mowa tu o przesunięciu 400 funkcjonariuszy w tamte tereny. Tym samym prawie połowa naszych strażników granicznych pracuje na odcinku polsko-ukraińskim. Dodatkowo granica wschodnia otrzymała techniczne wsparcie. To przede wszystkim zakupy wozów, ale także budowa wież z instalacjami optoelektronicznymi.

Druga ważna sprawa w pracach ministerstwa dotyczy bezpieczeństwa na drogach. Bartłomiej Sienkiewicz mówił, że już teraz liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców spadła o 17 procent. Zapowiedział jednak dalszą walkę z piratami drogowymi. Mówił o projekcie zmian w prawie o ruchu drogowym, który przewiduje zabieranie prawa jazdy w momencie przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Dodatkowo prowadzenie samochodu bez uprawnień miałoby stać się przestępstwem, a nie jak dotychczas wykroczeniem.

Trzecim, kluczowym elementem prac MSW są rejestry państwowe. Chodzi o udostępnienie wszelkich aktów stanu cywilnego przez internet, możliwość zamawiania dowodów on-line, a także zmniejszenie o 80 procent liczby zaświadczeń przedstawianych urzędnikom.

Reklama