Szef Rady Europejskiej apeluje do państw członkowskich o przyspieszenie wprowadzenia sankcji wobec Rosji. Herman Van Rompuy w liście do unijnych przywódców odnosi się do propozycji, jakie w czwartek przedstawiła Komisja Europejska w tej sprawie.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu osoba z otoczenia Hermana Van Rompuya, szef Rady Europejskiej wysyłając list do unijnych stolic chciał osiągnąć dwa cele. Z jednej strony, upewnić się, że państwa członkowskie osiągną porozumienie w sprawie kolejnego etapu sankcji wobec Rosji, z drugiej - przyspieszyć proces decyzyjny w tej sprawie. Rompuy poprosił europejskich przywódców, aby wydali instrukcje swoim ambasadorom, by ci podjęli decyzję dotyczącą sankcji już w przyszły wtorek. Wtedy też ma się odbyć kolejna debata na ten temat. Jak twierdzi osoba z otoczenia szefa Rady, sankcje mogłyby zostać przyjęte w procedurze pisemnej, „bo taka jest najszybsza”.

Na razie Komisja Europejska została poproszona o to, aby przygotować konkretne akty prawne dotyczące propozycji sankcji, przedstawionych w czwartek. Chodzi o restrykcje w sektorze finansowym, o embargo na dostawy broni oraz zakaz sprzedaży nowoczesnych technologii w przemyśle wojskowym i cywilnym, w tym w energetyce.