Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował uroczyście wystawę poświęconą Janowi Karskiemu. To jeden z głównych punktów obchodów Roku Karskiego w Łodzi.

Jak podkreślał prezydent Komorowski w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, postać Jana Karskiego uczy Polaków wolności. "Jan Karski był ukształtowany przez wolną Polskę, wychowany w wolnej Polsce i działał tak jak mu podpowiadało jego zrozumienie wolności jako odpowiedzialności nie tylko za siebie ale i za innych" - mówił prezydent.

Bronisław Komorowski podziękował też organizatorom wystawy. "Chylę głowę i serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że tu jest to miejsce szczególnej refleksji, jest miejsce także szczególnej wdzięczności" - powiedział.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek mówi, że każde wydarzenie kulturalne związane z postacią Jana Karskiego może nas czegoś nauczyć. "Tak jak 70 lat temu świat nie chciał słuchać tego co ma do powiedzenia Jan Karski, o tym co się dzieje na ziemiach okupowanych przez Niemcy, tak dzisiaj świat zapomina o Janie Karskim, dlatego tak ważna jest ta wystawa, tak ważne są inne przedsięwzięcia realizowane w ramach Roku Karskiego, bo musimy światu i Polakom przypomnieć tą niezwykłą postać" - mówił.

Reklama

Wystawa "Karski. Nie dać światu zapomnieć" w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi będzie czynna do 24 grudnia.

W związku z setną rocznicą urodzin Jana Karskiego, która przypada dziś, w Łodzi zostanie oddany do użytku zwiedzających również odnowiony gabinet Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi.