Wyróżnienie dla KOR wręczono w rezydencji amerykańskiego ambasadora w Warszawie podczas przyjęcia z okazji święta narodowego Stanów Zjednoczonych. Nagrodę odebrał jeden z członków Komitetu, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a wręczył amerykański ambasador Stephen Mull.
"Członkowie KOR podejmowali osobiste ryzyko działania w podziemiu, w opozycji do władz państwowych. Tak samo jak Jan Karski, zwrócili uwagę świata na ofiary represji i tak jak Jan Karski, kierowali się ogromną troską o rodaków, umiłowaniem Ojczyzny i oddaniem sprawie wolności" - podkreślał ambasador Stephen Mull.
"KOR powstał w odruchu moralnego sprzeciwu i pomocy dla robotników w Radomiu i Ursusie po represjach w czerwcu 1976 roku. To ta działalność stała u podstaw powstania olbrzymiego ruchu Solidarność" - mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Nagroda trafi teraz do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Na uroczystość wręczenia nagrody do rezydencji ambasadora przyjechało kilkunastu byłych działaczy KOR, wśród nich Henryk Wujec, Mirosław Chojecki i Ewa Milewicz. Zabrakło natomiast Adama Michnika i Antoniego Macierewicza.
Oprócz Komitetu Obrony Robotników, wśród laureatów wyróżnienia są Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki czy Marek Edelman.
Komentarze (3)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszePierwszymi członkami KOR byli Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński, Halina Mikołajska.
Nagrodę odebrał B. Borusewicz, który dołączył później, gdy już wszystko było zorganizowane.
Ambasador USA w Polsce Stephen Mull nie zauważył, że żyje założyciel KOR Antoni Macierewicz. Widocznie dla ambasadora USA Antoni Macierewicz nie jest dość poprawny politycznie i w związku z tym postanowił zaprosić na tę uroczystość marszałka Senatu Borusewicza zwanego samolocikiem. Dlaczego samolocikiem otóż dziennik „Fakt” obliczył, że do wiosny 2013 roku Borusewicz 713 razy latał samolotem. Mamy rok 2014 stąd można domniemywać , że ilość lotów wzrosła do ponad 800.
Komitet Obrony Robotników założyli członkowie I Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta, czyli „Czarnej Jedynki”. To oni podjęli akcję pomocy, zorganizowali strukturę działania, napisali „Apel do Społeczeństwa”, wymyślili nazwę Komitetu i doprowadzili do jego powołania po trzech miesiącach samotnej walki.
Oni wreszcie redagowali jedyne oficjalne pismo KOR-u – „Komunikat”. Spośród czternastu sygnatariuszy „Apelu…” – dokumentu z 23 września 1976 r. powołującego KOR – żyje już tylko dwóch mieszkających w Polsce: Piotr Naimski iposeł Antoni Macierewicz oraz od lat przebywający w USA Stanisław Barańczak.
Zabrakło i Antoniego Macierewicza Piotra Naimskiego ,Romaszewskich TWÓRCÓW KOR-u Powstanie Komitetu Obrony Robotników poprzedziła akcja pomocy osobom represjonowanym w Ursusie organizowana przez środowisko tzw. Gromady Włóczęgów działającej przy 1 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej im. Romualda Traugutta Czarna Jedynka, któremu przewodził Antoni Macierewicz,i Piotr NAIMSKI