Krwawy atak na konwój ONZ w Sudanie Południowym. Uzbrojeni napastnicy zabili w mieście Bor co najmniej 20 osób. 70 zostało rannych. Ofiary to głównie cywile, którzy uczestniczyli w pokojowym proteście.

Napastnicy posłużyli się granatnikami przeciwpancernymi. Najpierw rozbili ogrodzenie, a potem zaczęli strzelać do ludzi, którzy zamieszkiwali obóz dla uchodźców.

W całym Sudanie Południowym w bazach ONZ przebywa ponad 67 tysięcy cywilów. Mają być chronieni przed atakami na tle etnicznym. Poza obozami toczą się ostre walki rebeliantów.

Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon potępił krwawą napaść. Jak powiedział jego rzecznik Stephane Dujarric: "Sekretarz generalny ONZ przypomina, że każdy atak w pokojowym obozie organizacji jest niedopuszczalny i stanowi zbrodnię wojenną".

Reklama

Ambasadorka Stanów Zjednoczonych przy ONZ Samantha Power mówi o nieludzkim ataku, który pogwałcił fundamentalne prawa ochrony ludności cywilnej. Dodała, że Organizacja Narodów Zjednoczonych jest zdeterminowana, by pociągnąć sprawców do odpowiedzialności.