Morderca 77 osób Anders Behring Breivik ponownie skarży się na warunki w więzieniu, w którym odsiaduje 21-letnią karę. Jego adwokat zapowiada wystąpienie na drogę prawną przeciwko jego izolacji.

Przestępca zarzuca władzom więziennym, że bezprawnie został odseparowany od innych więźniów i pozbawiony kontaktów z osobami spoza więzienia. Twierdzi, że karą, jaką wymierzył mu sąd, jest długoletnie pozbawienie wolności. Natomiast izolacja jest dodatkową i bezprawną represją, nie wymienioną w wyroku. Stosowanie jej jest więc - jego zdaniem - naruszeniem praw obywatelskich.

Breivik już przed Świętami Bożego Narodzenia w 2012 roku wystąpił - sprzeciwiając się swojej izolacji - do władz więziennych i policji. Przesłała wtedy 27-stronnicowe podanie w tej sprawie. Dotarło ono też do ówczesnej minister sprawiedliwości. Jednak wszystkie instancje odrzuciły argumentację terrorysty.

Więzienie Ila, w którym Breivik odbywa karę, jest zakładem przeznaczonym dla szczególnie niebezpiecznych więźniów z długoletnimi wyrokami.