Portale społecznościowe, jak YouTube, Facebook i Twitter to narzędzia, chętnie wykorzystywane przez meksykańskie kartele narkotykowe. Przestrzeń wirtualna okazuje się być narzędziem do promocji, zamieszczania ogłoszeń oraz poszukiwania informacji na temat niewygodnych osób.

Członkowie zorganizowanych grup przestępczych prowadzą w sieci kampanie mające poprawić ich wizerunek. Mafiosi odszukują również w Internecie potencjalne ofiary czy osoby, które im się naraziły.

Kartel Zatoka, po wrześniowym ataku huraganu Ingrid, umieścił na portalu YouTube wideo, na którym pokazuje, jak pomaga poszkodowanym w usuwaniu zniszczeń. Wystąpienia przywódcy innego kartelu "La Tuta", na tej samej stronie, mają po półtora miliona odsłon.

Kartele nie mają skrupułów w kwestii zamieszczanych zdjęć czy informacji, często pokazują popełniane okrucieństwa oraz zbrodnie.

Meksykańskie służby nie prowadzą jednak żadnych postępowań śledczych w sprawie. Zdaniem prokuratury wszelkie materiały publikowane w sieci mają charakter poszlak, które pochodzą z niepewnych źródeł i ciężko określić ich autentyczność.

Raport w tej sprawie opublikowała kanadyjska fundacja SecDev, zajmująca się m.in. kwestiami bezpieczeństwa w internecie.