Systemy rakietowe Iskander rzeczywiście stacjonują w obwodzie Kaliningradzkim. Informację, bez podawania konkretnych lokalizacji potwierdziło rosyjskie ministerstwo obrony.

W sobotę niemiecki dziennik „Bild” poinformował, że Rosja rozmieściła nowoczesne kompleksy rakietowe na granicach z Unią Europejską. Według niemieckich dziennikarzy - obejmują one swoim zasięgiem: Polskę, Niemcy, Litwę, Łotwę i Estonię. Dziś rosyjskie ministerstwo obrony podało, że taka lokalizacja rakiet typu Iskander nie narusza międzynarodowych ustaleń.

Rosja zaczęła ściągać do obwodu kaliningradzkiego stacje radiolokacyjne nowej generacji oraz rakiety typu S-400 i Iskander w odpowiedzi na rozbudowę, w Europie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Już w 2011 r. mówił o tym prezydent Dmitrij Miedwiediew. W ubiegłym tygodniu potwierdził taką politykę armii prezydent Władimir Putin.

Rosja od kilku lat prosi USA o prawne gwarancje, że system tarczy antyrakietowej nie zostanie użyty przeciwko niej, jednak do dziś Waszyngton nie odpowiedział na tę prośbę.