Emocje podczas sejmowej dyskusji o zakazie agitacji wyborczej w kościołach. Projekt takiej ustawy zgłosił SLD. Dziś odbyło się jego pierwsze czytanie. Opozycja mówiła o cenzurze rodem z PRL-u i naruszeniu autonomii Kościoła. SLD przekonywał, że projekt powstał pod wpływem sugestii wyborców, osób wierzących, które mają dość polityki w obiektach sakralnych.

Projekt SLD rozszerza katalog obiektów w których nie można by było prowadzić kampanii wyborczej o kościoły i związki wyznaniowe. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński ma nadzieję, że to rozwiązanie poprze PO i PSL. - Mam nadzieję, że nie tylko PO, która często mówiła, że w ten nierówny sposób byli traktowani jej politycy w kościołach, ale również PSL, które jest po macoszemu traktowane i doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że jest to problem, poprą nasz projekt - powiedział Joński.

Podczas debaty PiS i Solidarna Polska zgłosiły niezależne wnioski o odrzucenie projektu SLD w pierwszym czytaniu. Ugrupowania te uważają, że jest on sprzeczny z konstytucją i godzi w zapisy konkordatu. Krystyna Pawłowicz z PiS powiedziała IAR, że Kościół ma prawo wypowiadać się w każdej sprawie, bo jest autonomiczny. Oceniła, że zakaz uderza w niezależność Kościoła.

PO zaproponowała dalsze prace nad projektem w komisjach sejmowych. Zdaniem Roberta Kropiwnickiego, propozycja Sojuszu jest interesująca, ale trzeba jeszcze nad nią popracować. W przeciwnym razie powstanie martwe prawo, które nie będzie realizowane.

Przedstawiciel Twojego Ruchu nie wziął udziału w debacie. Dopiero podczas zadawania pytań Andrzej Rozenek zaapelował do SLD, by nie wtrącał się w sprawy kościoła. Z kolei Eugeniusz Kłopotek poinformował, że PSL w tej sprawie da swoim posłom wolną rękę.

Głosowanie wniosków o odrzucenie projektu w piątek.