Unia Europejska powoli wychodzi z kryzysu - ocenia w rozmowie z IAR komisarz do spraw rynku wewnętrznego i usług. Michel Barnier przekonuje jednak, że przed Brukselą nadal wiele pracy nad ujednoliceniem prawa i walki z nadmiernym zadłużaniem.

Polska gospodarka rosła szybciej niż spodziewali się tego eksperci. PKB w trzecim kwartale zwiększył się o 1,9 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Gospodarka Niemiec nazywana "motorem napędowym" Unii w w tym czasie wzrosła o 1,1 procent , a już PKB Włoch spadło o niemal 2 procent.

Unijny komisarz Michel Barnier w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przyznaje, że cieszą go dobre dane nadchodzące z wielu krajów Wspólnoty."Powoli wychodzimy z kryzysu, a ludzie z kłopotów. Najważniejsze, by rynek unijny był bardziej moralny. Trzeba uzupełnić luki w prawie. Również ważną sprawą jest nadal walka z deficytem finansowym, ponieważ nie możemy kontynuować życia na koszt naszych dzieci" - powiedział Barnier.

Reklama

Z kolei w ciągu ostatnich 12 miesięcy produkcja przemysłowa wzrosła w całej Unii Europejskiej o 1,2 procent, a w Polsce - według Eurostatu - wzrost wyniósł aż 5,6 procent.
Komisja Europejska opublikowała kilka dni temu prognozy, z których wynika, że produkt krajowy brutto Wspólnoty nie wzrośnie w 2013 roku w porównaniu do roku poprzedniego, z kolei w 2014 roku wzrośnie o 1,4 procent.

Według analiz Komisji, recesja najbardziej dotknie Cypr; PKB tego kraju spadnie o 8,7 procent w tym roku i o 3,9 procent w przyszłym. Końca kryzysu również nie widać w Grecji, której produkt krajowy brutto skurczy się o 4 proc., ale w przyszłym roku ma wzrosnąć o 0,6 procent.