11 listopada w Warszawie będzie bezpiecznie - zapewnia wiceminister spraw wewnętrznych. W dniu Święta Niepodległości ulicami stolicy przejdzie Marsz Prezydencki i Marsz Niepodległości, odbędzie się też kilka pikiet. Tego dnia rozpocznie się także światowy szczyt klimatyczny.

Wiceminister Marcin Jabłoński powiedział w Jedynce, że MSW i policja liczą na współpracę z organizatorami manifestacji. Władze utrzymują z nimi ścisły kontakt. Oczekują, że będą przestrzegać ustalonych godzin rozpoczęcia i zakończenia zgromadzeń, a także szanować obowiązujące przepisy. Jabłoński powiedział, że służby MSW chcą rozwiązywać wszelkie problemy przy udziale organizatorów, a dopiero w ostateczności uciekać się do interwencji policji.

Do Warszawy zostaną ściągnięte dodatkowe siły. Wszystkie służby są przygotowane na wypadek, gdyby sytuacja wymknęła się spod kontroli. Jabłoński dodał, że policjanci są przygotowani do wyłapywania osób mogących prowokować konflikty.

Wiceminister przypomniał, że w związku z przyjazdem na szczyt klimatyczny kilkunastu tysięcy osób przywrócono kontrole na granicach. Ma to służyć zatrzymaniu ludzi mogących naruszyć prawo. Wiceminister podkreślił, że wprowadzenie kontroli nie powinno utrudnić podróżowania zwykłym obywatelom

Marcin Jabłoński uznał za niezrozumiały sprzeciw posła Prawa i Sprawiedliwości Tomasza Kaczmarka wobec włączenia Żandarmerii Wojskowej w zabezpieczanie porządku publicznego. Podkreślił, że było to robione także przez poprzednie rządy. Poseł Kaczmarek złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury.