Prezydent Bronisław Komorowski niezmiennie cieszy się największym zaufaniem Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Tak jak miesiąc temu zaufanie do Głowy Państwa deklaruje prawie trzy czwarte badanych (71%).

Drugie miejsce w rankingu zaufania zajmuje niezależny poseł Ryszard Kalisz (45%). Na trzecim miejscu znalazł się szef MSZ Radosław Sikorski (41%), który tym samym utrzymuje status lidera rankingu zaufania społecznego wśród polityków PO. W porównaniu z poprzednim miesiącem zaufanie do Radosława Sikorskiego deklaruje jednak nieco mniej badanych (spadek o 4 punkty).

Kolejne miejsca zajmują Leszek Miller oraz Grzegorz Schetyna, obdarzani zaufaniem przez co trzeciego respondenta (odpowiednio: 34% i 33%). W stosunku do lipca obaj politycy nieznacznie stracili w odbiorze społecznym.Po raz kolejny nieco zmniejszył się odsetek respondentów ufających liderom dwóch największych partii politycznych.

Przewodniczącemu PO Donaldowi Tuskowi i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa obecnie mniej niż co trzeci Polak (odpowiednio: 31% i 30%). Na tym samym poziomie kształtuje się społeczne zaufanie do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, kandydującego na szefa PO Jarosława Gowina (po 30%) oraz szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry (29%). Badanie przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia 2013 roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.