Prefekt należącej do Francji wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim zakazał kąpieli w przybrzeżnych wodach. Zabroniony jest także surfing. Powodem tego są rekiny atakujące ludzi.

Decyzja władz to reakcja na śmierć 15-letniej dziewczyny, która zginęła od kłów rekina pływając kilkadziesiąt metrów od brzegu. Zarządzono także odstrzelenie 90 sztuk - przede wszystkim dochodzącego do 5 metrów długości rekina tygrysiego, który często wpływa na płytkie wody. Uważany jest za gatunek bliski zagrożenia w związku z połowami. Azjatyccy konsumenci szczególnie cenią jego płetwy. Zakaz kąpieli obowiązuje do 1 października.

Siostra mistrza surfingu, który zginął dwa lata temu po ataku rekina uważa, że wprowadzone kroki są niewystarczające. jej zdaniem to co teraz się dzieje na Reunion, to prawdziwa katastrofa. Nie wolno bezczynnie patrzeć na to jak ludzie giną zabijani przez rekiny.

"Państwo francuskie powinno zacząć sobie z tego ryzyka zdawać sprawę i zacząć konkretnie działać, żeby doprowadzić do równowagi między przyrodą a człowiekiem na Reunion" - apeluje. Rekiny pojawiły się także u śródziemnomorskich i atlantyckich wybrzeży Francji - ale te nie są groźne dla człowieka.