Rosja ma już dość Edwarda Snowdena. Takie opinie coraz częściej wygłaszają rosyjscy komentatorzy i politycy. Niektórzy mówią wprost o prowokacji i „kukułczym jaju” podrzuconym Moskwie.

Rzecznik praw człowieka Władimir Łukin mówi wprost, że Snowden jest „poważnym problemem dla Rosji”. W jego opinii przylot byłego analityka CIA do Moskwy to prowokacja. Nie jest też przekonany czy należy stawać bezkrytycznie w jego obronie.

Wcześniej wysocy rangą funkcjonariusze rosyjskich tajnych służb oświadczyli, że wiedza którą dysponuje Snowden jest im znana od dawna. Dlatego nieprawdziwe są sugestie jakoby chcieli podjąć z Amerykaninem współpracę. Gdzie jest obecnie Amerykanin - nie wiadomo. Oficjalnie powinien przebywać w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo. Jednak nikt go tam nie widział.

"Jestem przekonany, że mój syn wróci do Stanów Zjednoczonych, ale pod pewnymi warunkami - powiedział w wywiadzie dla "NBC Today" Lonnie Snowden, ojciec byłego analityka CIA. Jednym z nich jest zapewnienie, że ścigany były analityk CIA nie zostanie zatrzymany przed rozpoczęciem procesu" - czytamy na TVN24.pl