Mieszkańcy Katalonii chcą, aby w ich prowincji odbyło się referendum niepodległościowe. Taką opinię wyraziło 70 procent ankietowanych przez barceloński Gabinet Studiów Społecznych i Opinii Publicznej (GESOP). Artut Mas, lider katalońskiego rządu, chce w 2014 przeprowadzić takie referendum, mimo veta Madrytu.

Jedynie co czwarty uczestnik sondażu nie zgadza się na przeprowadzenie w Katalonii referendum niepodległościowego. A trzy czwarte pytanych (75 proc.) uważa, że centralny rząd kierowany przez Mariano Rajoya, nie powinien stawiać przeszkód, aby takie głosowanie się odbyło.

Przeprowadzenie referendum nie oznacza jednak, że Katalończycy opowiedzą się za niepodległością. Niemal połowa biorących udział w ankiecie wyraziła opinię, że zwyciężą przeciwnicy prawa do samostanowienia.

Zorganizowaniu głosowania jest przeciwny nie tylko centralny rząd, ale też niemal wszystkie hiszpańskie partie. Ich zdaniem, byłoby to złamaniem konstytucji, która zakazuje, aby jedna prowincja oderwała się od Hiszpanii bez zgody wszystkich pozostałych.