Turyści przyjeżdżający do Watykanu maja nie lada problem - od kilku dni za wszystko - od parkingu po bilety do muzeów czy posiłki muszą płacić gotówką. Powód -zablokowane od 1 stycznia terminale do kart płatniczych. Działający do tej pory system został wyłączony, ponieważ nadzorujący go bank niemiecki nie miał zgody na tę usługę od narodowego banku Włoch.

Największy chaos z tego powodu panuje przy kasach w Muzeach Watykańskich. Tylko niewielki procent stojących w kolejce wie, że od nowego roku w Watykanie płaci się wyłącznie gotówką.

Nie wszyscy turyści przed wyjazdem do Rzymu zaglądali na stronę internetową muzeów, gdzie znajduje się informacja o blokadzie terminali do kart płatniczych.

Winny niemiecki bank

Jedyna zresztą jak do tej pory oficjalna informacja na temat sytuacji, jaka powstała po decyzji narodowego banku Włoch, by odmówić włoskiej filii Deutsche Bank zgody na instalację terminali w Watykanie.

Filia niemieckiego banku na Włochy nie może prowadzić działalności poza ich granicami, zwłaszcza w państwie nie należącym do Unii Europejskiej i nie posiadającym systemu skutecznej kontroli operacji finansowych, jakim jest Watykan.

Watykan szuka innego operatora

Jak twierdzi rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, trudności z tego powodu są chwilowe, trwają bowiem poszukiwania innego operatora, który mógłby nadzorować terminale, możliwie spoza UE. Myśli się o bankach amerykańskich lub szwajcarskich. Nikt nie wie jednak, kiedy to nastąpi.