Problemy prezydenta Rosji Władimira Putina z kręgosłupem wzięły się z ostatnich ćwiczeń judo - uważa prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Doniesienia o dolegliwościach Putina potwierdziła jego służba prasowa już we wrześniu.

"Wiem, że ma ten problem. On kocha judo. Podniósł chłopaka, wykonał rzut i skręcił kręgosłup" - powiedział Łukaszenka w wywiadzie dla Reutera. "Był na macie, gdy doznał urazu kręgosłupa" - dodał.

Łukaszenka powiedział też, że miał nadzieję zagrać w hokeja Putinem, lecz gospodarz Kremla odłożył mecz.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow odmówił skomentowania słów prezydenta Białorusi, która, jak pisze Reuters, ma bliskie, lecz często niebezproblemowe relacje z dawnym zwierzchnikiem kolonialnym.

Putin ma w judo czarny pas. W maju zaczął kolejną kadencję prezydencką, w październiku skończył 60 lat. We wrześniu lekko utykał na szczycie państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Wówczas jego służba prasowa przekonywała, że naciągnął mięsień w trakcie zajęć sportowych. Kreml zaprzeczał, by prezydent miał poważne problemy zdrowotne i wymagał operacji.

Faktem pozostaje, że prezydent Rosji poważnie ograniczył swoją aktywność. Media informowały, że Putin odwołał wszystkie zaplanowane na listopad wizyty zagraniczne z powodu problemów ze zdrowiem.

Źródła kremlowskie, na które powołuje się Reuters, utrzymują, że w grudniu prezydent wznowi podróże zagraniczne.