Posłanka Julia Pitera (PO) została w piątek wybrana na stanowisko przewodniczącej sejmowej komisji administracji i cyfryzacji. Wiceszefami komisji zostali: Adam Rogacki (PiS), Zbigniew Sosnowski (PSL) oraz Andrzej Orzechowski (PO).

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz - która prowadziła pierwsze posiedzenie komisji - pogratulowała Piterze wyboru na funkcję jej szefa. "Klub Platformy Obywatelskiej ma pełne zaufanie do pani poseł Julii Pitery, uważamy, że będzie pełnić tę funkcję przykładowo" - zaznaczyła marszałek.

Przeciwko kandydaturze Pitery głosowali połowie PiS. Tłumacząc to Dawid Jackiewicz powiedział, że posłowie PiS mają nienajlepsze doświadczenia we współpracy z Piterą. "To osoba, która raczej zmierza do konfrontacji, niż do poszukiwania kompromisu" - ocenił. Apelował do Platformy, aby zechciała rozważyć wskazanie innego kandydata.

"Chciałabym doczekać się takiego momentu, kiedy pan pracując w tej komisji powie, że pomylił się w ocenie poseł Pitery. Byłoby to z korzyścią dla nas wszystkich" - skomentowała Kopacz.

Komisja administracji i cyfryzacji ma zajmować się sprawami administracji państwowej, łączności radiowej i telefonicznej, sieci komputerowych oraz telekomunikacji.

Dotychczasowa sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych została już przekształcona w komisję spraw wewnętrznych, do której należą sprawy bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego.

Zmiana w komisjach sejmowych ma odpowiadać podziałowi resortów w Radzie Ministrów. W powołanym w listopadzie 2011 roku rządzie Donalda Tuska w miejsce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powstały ministerstwa: Spraw Wewnętrznych oraz Administracji i Cyfryzacji.