Bielska policja prosi o kontakt pokrzywdzonych przez biuro podróży Aquamaris, które kilka tygodni temu ogłosiło niewypłacalność. Policjanci prowadzą postępowanie w sprawie podejrzenia oszustwa przez przedstawicieli upadłego biura.

Komunikat w tej sprawie zamieszczono w poniedziałek na stronie internetowej bielskiej policji. Pokrzywdzeni proszeni są o kontakt telefoniczny lub osobisty z Wydziałem do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej (nr tel. 33 812-13-24, 33 812-12-70) lub z najbliższą jednostką policji.

W prowadzonym postępowaniu policjanci sprawdzają czy przedstawiciele działającego w Bielsku-Białej biura Aquamaris nie oszukali swoich klientów co do możliwości zorganizowania imprez turystycznych w Grecji i innych krajach.

Komunikat o niewypłacalności oraz postawieniu spółki w stan upadłości zarząd Aquamaris opublikował 2 sierpnia na swojej stronie internetowej. Jako powody wskazano między innymi nagły spadek sprzedaży oraz problemy związane z kłopotami linii Air Poland, w porozumieniu z którymi spółka miała skonstruowany wakacyjny program, a także biura Sky Club, z którym Aquamaris związał się umowami na przeloty czarterowe. Dodatkowo - według zarządu Aquamaris - ubezpieczyciel odmówił spółce przedłużenia gwarancji dla organizatora turystyki, czego następstwem miało być wycofanie się potencjalnego zagranicznego inwestora.

Gdy Aquamaris ogłosiło niewypłacalność, za granicą przebywało blisko 700 klientów firmy. Ich powrót zorganizował Śląski Urząd Marszałkowski. W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja, że wiceprezes Aquamaris założyła kolejną firmę turystyczną. Została prezesem biura Galene. Wiadomość potwierdził urząd marszałkowski. Nowa firma została zarejestrowana 10 maja, kilka tygodni przed upadkiem Aquamaris. Do urzędu marszałkowskiego została zgłoszona 10 sierpnia. Suma gwarancyjna nowego biura to 209 tys. zł.

Od początku sezonu turystycznego upadłość lub niewypłacalność ogłosiło kilka biur podróży, a także spółki lotnicze należące do grupy OLT Express. W woj. śląskim oprócz Aquamaris o niewypłacalności poinformowało Mati World Holidays.