W ocenie Millera nagrania ujawnione w poniedziałek przez "Puls Biznesu" - na których, według relacji mediów, b. prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik mówił szefowi kółek rolniczych Władysławowi Serafinowi o wykorzystywaniu państwowego majątku przez niektórych działaczy Stronnictwa dla własnych korzyści - odsłaniają prawdziwe "mechanizmy, zwyczaje i praktykę funkcjonowania rządu Donalda Tuska".

Jak dodał Miller, premier powinien jak najszybciej zadeklarować, co zamierza zrobić, aby "wyplenić taką praktykę sprawowania władzy".

"Oczekujemy na jasne i sprecyzowane stanowisko szefa rządu i to nie tylko dotyczące personaliów, bo to nie jest najbardziej istotne, ale najważniejsze są mechanizmy, które ta nagrana rozmowa odsłania" - powiedział PAP Miller.

Jak podkreślił, od premiera opinia publiczna oczekuje szybkich decyzji i przerwania milczenia, które obecnie obserwujemy.

"Premier Tusk jeszcze dzisiaj powinien zabrać głos i poinformować, co zamierza z całą tą historią zrobić. Piłka jest na boisku pana premiera Tuska, dlatego że cała sprawa dotyczy głównie ministra jego rządu" - ocenił szef SLD.

Jego zdaniem wezwanie w trybie pilnym ministra rolnictwa Marka Sawickiego na spotkanie z władzami PSL świadczy o toczącej się w kierownictwie ludowców dyskusji, co zrobić dalej ws. opublikowanych taśm.

"Myślę, że kierownictwo PSL będzie chciało usłyszeć informację od swojego działacza i pewnie zachęci go do złożenia dymisji. To jest naturalne postępowanie" - powiedział Miller.

Dodał, że ostateczna decyzja ws. dymisji ministra rolnictwa leży w gestii Tuska.

W efekcie ujawnionej przez "Puls Biznesu" rozmowy Serafina z Łukasikiem prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające, a CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. ws. nadzoru Agencji Rynku Rolnego nad podległymi jej spółkami. Pilną kontrolę dotyczącą prawidłowości sprawowania nadzoru właścicielskiego przez ARR zlecił też Sawicki.

We wtorek o godz. 16 władze PSL spotkają się z ministrem rolnictwa. Na godz. 18 zaplanowano konferencję prasową wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Quiz: Największe afery III RP. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz »

Kilkanaście afer politycznych i gospodarczych wstrząsnęło III RP. Sprawdź co o nich pamiętasz.

Wszystkie quizy »