"Mamy plany umożliwiające nam obronne działanie na wypadek wszelkiej ewentualności. (...) Ani USA, ani społeczność międzynarodowa, nie pozwolą Iranowi na budowę broni nuklearnej" - powiedział Panetta w niedzielę w wywiadzie dla programu telewizji ABC "This Week".

W Bagdadzie toczyły się w minionym tygodniu rozmowy USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Chin i Niemiec z Iranem na temat jego programu nuklearnego. Nie przyniosły jednak żadnych rezultatów poza deklaracją, że będą kontynuowane w czerwcu w Moskwie.

W wywiadzie dla ABC szef Pentagonu przestrzegł także przed nadmierną redukcją wydatków zbrojeniowych w dążeniu do zmniejszenia deficytu budżetowego. Mogą one nastąpić automatycznie w styczniu na mocy umowy między Demokratami a Republikanami w Kongresie z ubiegłego roku, przewidującej automatyczne cięcia budżetu, jeśli obie strony nie dojdą wcześniej do porozumienia w tej sprawie.

"Przywódcy obu partii muszą zrozumieć, że jeśli automatyczne cięcia nastąpią, będzie to katastrofalne dla naszej obrony narodowej" - powiedział Panetta.

Minister skrytykował poza tym Pakistan za skazanie na 33 lata więzienia lekarza Shakila Afridiego, któremu zarzucono zdradę stanu za to, że pomógł Amerykanom w wykryciu kryjówki Osamy bin Ladena w tym kraju.

"Trudno to zrozumieć. Ten doktor nie pracował przeciw Pakistanowi, tylko przeciw Al-Kaidzie" - oświadczył szef Pentagonu.