Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w sobotę w Mediolanie, że Włochy dzięki "słusznej polityce" finansowej rozwiążą swoje problemy. Podczas spotkania z premierem Mario Montim chwalił reformy i zachęcał do ich kontynuowania.

"Włochy przystąpiły do ważnego procesu całościowych reform, mających na celu zmniejszenie zadłużenia publicznego i uzdrowienie problemów strukturalnych oraz odzyskanie zaufania inwestorów"- mówił Barroso na konferencji prasowej po rozmowach z Montim.

Politycy uczestniczyli w seminarium na temat włoskich reform na rzecz wzrostu gospodarczego. Jedną z nich jest obecnie przygotowywana przez gabinet Montiego wielka reforma rynku pracy, której celem jest jego uelastycznienie. Jak powiedział przewodniczący KE, reforma ma "przywrócić dobrobyt i wzrost". "Ten pakiet jest fundamentalny, mamy nadzieję, że wkrótce go poznamy" - dodał.

Media podkreślają, że Barroso przybył do Włoch z wyrazami uznania dla reform rządu ekspertów, ale także by zabiegać o poparcie Rzymu dla przyszłego porozumienia w sprawie negocjowanego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

"Poparcie Włoch będzie miało fundamentalne znaczenie dla umocnienia jednolitego rynku. Będzie dla nas kluczowe. W Europie nie potrzebujemy tylko uzdrowienia finansów i reform strukturalnych, ale i inwestycji na rzecz wzrostu" - oświadczył Barroso.