Dziennikarz Biełsatu Michał Jańczuk, szefowa niezależnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) Żanna Litwina i obrońca praw człowieka Andrej Bandarenka to kolejne osoby objęte zakazem wyjazdu na Białorusi - podało w czwartek Radio Swaboda.

Litwina uważa, że odmówienie jej wyjazdu w czwartek na wymiar symboliczny. Tego dnia przypada bowiem rocznica przyjęcia konstytucji Białorusi z 1994 r.

Jańczuk powiedział PAP, że w nocy ze środy na czwartek kazano mu wysiąść na granicy w Brześciu z nocnego pociągu relacji Moskwa-Warszawa, którym jechał wraz z dwoma kolegami na zjazd białoruskich organizacji pozarządowych, rozpoczynający się w czwartek w Warszawie.

"Bardzo długo nie oddawano nam paszportów, po czym przyszedł pogranicznik i powiedział: Zaraz pójdziecie wszyscy spacerować po Brześciu. Ostatecznie chłopaków przepuszczono, a mnie wysadzono w pociągu i wstemplowano pieczątkę zakazującą wyjazdu z kraju" - powiedział.

Pogranicznik uzasadnił zakaz z sposób - jak to określił Jańczuk - "dość nieformalny". "Powiedział: A może pan alimentów nie płaci? Albo wisi pan kasę państwu?". Poradził mi, żebym wrócił do miejsca zamieszkania i udał się na milicję po wyjaśnienie, dlaczego nie mogę wyjechać" - dodał.

Także szefowi organizacji pomocy więźniom "Platforma" Andrejowi Bandarence nakazano wysiąść z nocnego pociągu Brześć-Warszawa. Nie wyjaśniono mu powodów zakazu wyjazdu - podaje Radio Swaboda.

Żanna Litwina zamierzała lecieć do Warszawy w czwartek rano samolotem z Mińska. Szefowej BAŻ powiedziano, że decyzję o "czasowym zakazie" wypuszczania jej z kraju podjęła milicja.

"Lista osób objętych zakazem z kraju powiększa się. Konflikt się pogłębia.() Co się tyczy mnie - sprawa jest symboliczna i to bardzo smutna symboliczność. Dziś przypada dzień przyjęcia konstytucji. I dochodzi o łamania 30. artykułu konstytucji. Zapisano tam prawo do swobodnego przemieszczania się" - powiedziała Litwina w Radiu Swaboda.

1 marca przedstawiciel prokuratury generalnej Pawał Radziwonau oświadczył, że osobom, które wzywają do sankcji wobec władz Białorusi, może być zakazany wyjazd z kraju. O planach stworzenia listy osób objętych zakazem wyjazdu z kraju informował wcześniej portal Tut.by, powołując się na niewymienione z nazwiska źródło zbliżone do władz w Mińsku. Na listę miałoby trafić 108 osób, które wprost apelowały o wprowadzenie przez Zachód sankcji wobec Białorusi.

W ostatnich dniach uniemożliwiono wyjazd na Litwę z Białorusi kilku innym osobom, w tym opozycyjnym politykom, obrońcom praw człowieka i redaktorowi naczelnemu niezależnego tygodnika "Nasza Niwa" Andrejowi Dyńce.