"1 stycznia przyszłego roku wschodzi w życie nowa ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która nakłada na ministra nowe obowiązki, ale też nowe przywileje, jak też wprowadza wszystkie instytucje narodowe, a także samorządowe w czas podpisywania kontraktów z kadrą kierowniczą" - mówił Zdrojewski podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Jak zapowiedział, pomiędzy 1 stycznia a 30 czerwca wszystkie kontrakty w Polsce powinny zostać podpisane. Według ministra będą one składać się z trzech fragmentów: określenia czasu trwania kontraktu oraz określenia podstawowych warunków, określenia zobowiązań ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczących projektowanych przedsięwzięć przez poszczególne placówki oraz programu proponowanego przez kandydata na dyrektora. Program ten będzie załącznikiem do kontraktu.

Zdrojewski zaznaczył, że rozmowy z szefami placówek kulturalnych będą głównym celem jego podróży po Polsce, którą rozpoczął od Krakowa. W tym roku odwiedzi jeszcze Katowice, Lublin i Gdańsk, a w przyszłym kolejne miasta, zwłaszcza te, które - jak się wyraził - posiadają znaczące osiągnięcia, instytucje lub ambicje w obszarze kultury.

"Przyjechałem, tak jak cztery lata temu rozpoczynając swoją kadencję, do Krakowa z oczywistych powodów. Nasycenie instytucjami, z którymi współpracuję albo są ministerialne jest w Krakowie najwyższe" - wyjaśnił szef resortu.

W Krakowie Zdrojewski rozmawiał z m.in. dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu Janem Ostrowskim, dyrektor Muzeum Narodowego Zofią Gołubiew, przedstawicielami Fundacji Książąt Czartoryskich oraz prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim.

Obejrzał też najważniejsze inwestycje muzealne. Jak przypomniał, urządzona na nowo we wrześniu zeszłego roku nowa Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, jest wielkim sukcesem i przyciąga dziesięć razy więcej widzów niż przed remontem.

Pod koniec przyszłego roku ma się zakończyć modernizacja dziedzińca zewnętrznego Zamku Królewskiego na Wawelu oraz tworzenie Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej w remontowanym XIX-wiecznym Pałacyku Czapskich. Placówka będąca oddziałem Muzeum Narodowego zaprezentuje bezcenną, liczącą sto tysięcy egzemplarzy kolekcję numizmatów, której trzon stanowią zbiory hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896).

Zdrojewski zapowiedział też dofinansowanie w przyszłym roku z budżetu ministerstwa kultury trwającego remontu Muzeum Czartoryskich. Około 28 mln zł zostanie przeznaczone na dokończenie prac konstrukcyjnych, wind, infrastruktury oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe i alarmowe. Zakupione zostanie też wyposażenie wystawiennicze. Zakończenie remontu obiektu jest zapowiadane na koniec 2013 roku.

Według ministra współpraca z Fundacją Książąt Czartoryskich odbywa się na mocy memorandum podpisanego pomiędzy ministerstwem a fundacją reprezentowaną przez księcia Adama Karola Czartoryskiego.

"Memorandum jest dla nas pewnego rodzaju świętością, czyli Dama - (z Gronostajem - przyp. PAP) - do Krakowa, zbiory koherentne i nie dzielone pozostają w obszarze fundacji, z którą współpracuje ministerstwo i krakowskie Muzeum Narodowe. Ministerstwo zobowiązuje się do pomocy finansowej, a Dama przez 10 lat nigdzie już nie wędruje" - zaznaczył Zdrojewski.