Duński minister ds. Kościoła Manu Sareen poinformował w środę, że rząd podjął decyzję o zrównaniu pod względem prawnym wszystkich członków państwowego Kościoła Danii (luterańskiego), jeśli chodzi o zawieranie małżeństw.

Rozwiązanie to ma wejść w życie w połowie przyszłego roku. W wypowiedzi dla gazety "Politiken" Sareen wyraził opinię, że jest to największe wydarzenie w Kościele Danii od czasu dopuszczenia kobiet do godności kapłańskiej (w 1948 roku).

W 1989 roku Dania jako pierwsze państwo na świecie dopuściła zawieranie przez pary homoseksualne małżeństw w urzędach stanu cywilnego. Jednak część duchownych Kościoła Danii, do którego należy 80,4 proc. Duńczyków, zdecydowanie sprzeciwiała się dotąd udzielaniu takim parom ślubów kościelnych.

Pastorzy będą mogli odmawiać

Zmiany prawa, zapowiedziane przez ministra Sareena, przewidują, że indywidualni pastorzy będą mogli odmawiać udzielania ślubów parom homoseksualnym.

Agencja dpa pisze, nie podając szczegółów, że nowy centrolewicowy rząd duński zamierza też rozszerzyć uprawnienia par homoseksualnych w zakresie adopcji.