Aż 30 proc chorych na cukrzycę nie zdaje sobie z tego sprawy. Tym większa rola mediów, które propagują wiedzę o cukrzycy i zapobieganiu jej - mówili uczestnicy poniedziałkowej konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Ministerstwie Zdrowia .
Reklama

Ja zaznaczył prof. Waldemar Karnafel, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii, tylko w województwie mazowieckim na cukrzycę i nietolerancję glukozy cierpi około 900 tysięcy osób. Codziennie dializowanych jest Mazowszu z powodu cukrzycy 1330 osób, umiera 35 a 3 poddawane są amputacji kończyn. Każda złotówka wydana na edukację dotyczącą cukrzycy pozwala zaoszczędzić 4 złote na leczeniu powikłań.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) prof. Marek Krawczyk oraz prezes zarządu Centrum Medycznego WUM dr Ewa Trzepla przedstawili dokonania Centrum w ramach Programu Prewencji i Leczenia Cukrzycy na lata 2010-2011. Centrum Medyczne prowadzi bezpłatne badania profilaktyczno-diagnostyczne, bezpłatne konsultacje diabetologiczne i specjalistyczne szkolenia edukacyjne. Z zaproszenia mogą skorzystać wszystkie osoby zainteresowane, osoby z grupy ryzyka, pacjenci i ich rodziny.

Program jest finansowany ze środków będących w dyspozycji Ministra Zdrowia

MZ finansuje stronę internetową Edu-Cukrzyca, gdzie można znaleźć wirtualne szkolenia dla chorych, ich rodziców, bliskich i nauczycieli, informacje na temat praktycznego radzenia sobie z poszczególnymi aspektami leczenia czy filmy edukacyjne.

"Nienawidzę mojej choroby, ale musiałam się z nią zaprzyjaźnić - mówiła chora na cukrzycę wokalistka Mandaryna. - Mogę zawsze liczyć na pomoc otoczenia - cała moja ekipa koncertowa dokładnie wie, jak postępować, jak pobrać krew, do kogo zadzwonić. Choroba wiele mnie nauczyła i cieszę się, że coraz więcej ludzi uświadamia sobie, czym ona jest".

Jak zaznaczyła Agata Młynarska, nie ma właściwie cyklicznego programu telewizyjnego, który nie poruszyłby tematu cukrzycy - chociażby "Pytanie na Śniadanie", "Cegiełka Zdrowia" czy "Zdrowo z Jedynką".

Przykładem praktycznych działań może być też zaprezentowana przez małżeństwo instruktorów fitnessu Joannę i Dariusza Brzezińskich - odchudzająca dieta glikemiczna oraz program ćwiczeń "Fit and Eat". Pani Joanna zajmuje się wskazywaniem błędów żywieniowych i dopasowywaniem właściwej diety, zaś jej mąż uczy jak ćwiczyć, aby spalać tkankę tłuszczową, modelować wybrane partie ciała i wspomagać leczenie niektórych chorób i urazów. Jak powiedział Dariusz Brzeziński, ćwiczenia powinny być atrakcyjne, a dietetyczne potrawy - smaczne (o czym uczestnicy konferencji mogli się przekonać osobiście).

Wyświetlony został również film o chorym na cukrzycę Maćku, który początkowo nie zdaje sobie z tego sprawy - choć martwi się, że jest mniej sprawny niż koledzy, wciąż chce mu się spać i dużo pije. Te niepokojące objawy zauważa otoczenie i Maciek trafia na badania krwi. Tam poznaje Kasię, która z cukrzycą radzi sobie już od trzech lat...

Do dzieci i ich opiekunów skierowane są także edukacyjne broszurki - m.in. przeznaczona dla młodszych dzieci "Jak Marcyś mały cukrzydło-męczydło okiełznał" zaś "Co o cukrzycy wiedzieć musisz" dla nastolatków.