Dotychczasowy następca tronu i pierwszy wicepremier, książę Sultan ibn Abd al-Aziz as-Saud, zmarł 21 października w wieku 83 lat. Miał raka jelita grubego.

"Wybraliśmy jego wysokość księcia Najifa na następcę tronu, pierwszego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych" - głosi dekret. Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud wydał dokument po spotkaniu z tzw. radą wierności, powołaną w 2006 r., by usprawnić proces sukcesji. W skład tego ciała wchodzi 35 członków dynastii as-Saud.

Król po raz pierwszy zwrócił się do rady, by zatwierdziła wybór następcy - zauważa Reuters.

Na razie nie wiadomo, kto zajmie urząd ministra obrony i ministra lotnictwa cywilnego. Urzędy te przez prawie cztery dekady zajmował książę Sultan, który zmarł w Nowym Jorku.

Nowy następca tronu, książe Najif, ma opinię konserwatysty, blisko związanego z saudyjskimi instytucjami religijnymi - pisze Reuters. W ostatnich latach zastępował króla Abd Allaha i księcia Sultana pod ich nieobecność.

Arabia Saudyjska jest największym producentem ropy naftowej spośród krajów OPEC. Państwo to kontroluje też ponad jedną piątą światowych zasobów tego surowca i jest ważnym sojusznikiem USA w regionie Bliskiego Wschodu.