Nie doszło w niedzielę do sprzedaży obrazu Henryka Siemiradzkiego "Sjesta patrycjusza" z 1881 r., który trafił na licytację w domu aukcyjnym Rynek Sztuki w Łodzi. Jego cena wywoławcza wynosiła 1,9 mln zł.
Reklama

To prawdopodobnie najwyższa cena wywoławcza za obraz wystawiony na aukcjach w Polsce w ostatnich latach.

"Sjesta patrycjusza" to obraz olejny na płótnie o wymiarach 76 na 125 cm, o tematyce ulubionej przez Henryka Siemiradzkiego (1843-1902), nawiązującej do życia codziennego władców starożytnego Rzymu.

Według przedstawicieli Rynku Sztuki, nie było na aukcjach w Polsce tak drogiego obrazu od czasu, gdy także w Łodzi w 2009 roku zaoferowano za taką samą cenę wywoławczą dzieło tego samego artysty "Kuszenie św. Hieronima"; obraz został wówczas sprzedany prywatnemu kolekcjonerowi.

Podobnie jak słynne "Pochodnie Nerona" Siemiradzki namalował "Sjestę..." w kilku wersjach.

Dzieło wystawione na aukcji w Łodzi pochodzi z kolekcji prywatnej. Obraz został na początku lat 90. ub. stulecia kupiony w Stanach Zjednoczonych; przyjechał do Polski, a w 1993 roku powstała do niego ekspertyza. Cały czas znajdował się w kolekcji prywatnej i teraz właściciel zdecydował się wystawić go na aukcję.

Podczas niedzielnej, 150. aukcji organizowanej przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki na licytację zostało wystawionych w sumie 118 obiektów: obrazy, grafiki, rzemiosło artystyczne, biżuteria i mapy.

Henryk Siemiradzki (1843-1902) - polski malarz, przedstawiciel akademizmu. Tematykę swoich dzieł czerpał z antyku. Malował monumentalne, teatralne kompozycje. Był autorem wielu obrazów a także kurtyn teatrów w Krakowie oraz we Lwowie. W 1879 r. ofiarował obraz "Pochodnie Nerona" miastu Kraków, jako pierwszy obraz do tamtejszego Muzeum Narodowego.

W Polsce płótna Siemiradzkiego oglądać można w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum w Sukiennicach w Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.