62-kilometrowy odciek autostrady A1 z Nowych Marz k. Grudziądza do Czerniewic k.Torunia został w piątek wieczorem oddany do użytku. Uczestniczący w otwarciu A1 min. infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że to ostatni otwierany przez niego odcinek autostrady.
Cezary Grabarczyk. Fot. Bartek Kosiński/Newspix.pl / Newspix / BARTEK KOSINSKI

62-kilometrowy odcinek autostrady A1 z Nowych Marz k. Grudziądza do Czerniewic k.Torunia został w piątek wieczorem oddany do użytku. Uczestniczący w otwarciu A1 min. infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział, że to ostatni otwierany przez niego odcinek autostrady.

Dzięki nowemu odcinkowi obecnie w nieco ponad godzinę można z grodu Mikołaja Kopernika dotrzeć do Gdańska.

Trasa jest przedłużeniem odcinka A1 z Rusocina k. Pruszcza Gdańskiego do Nowych Marz, który jest czynny od trzech lat. Przez pierwsze 90 dni przejazd nowo wybudowaną częścią autostrady będzie bezpłatny.

Grabarczyk się żegna

Uczestniczący w uroczystości otwarcia odcinka A1 z Nowych Marz do Czerniewic minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział, że po raz ostatni otwiera autostradę, ale czyni to z dużą satysfakcją.

"To jest sztafeta, ktoś przygotowuje, ktoś buduje, ktoś otwiera (...) Chyba mój potencjał został odpowiednio wykorzystany. Cztery lata to dużo. Przede mną chyba tak długo wytrzymał na funkcji ministra odpowiedzialnego za transport minister (Bogusław) Liberadzki, ale on niewiele budował" - dodał Grabarczyk.

"Spełniło się marzenie wielu z nas. Dwa wspaniałe miasta, Gdańsk i Toruń, zostały połączone nitką autostrady. Heweliusz i Kopernik, wielcy polscy wizjonerzy, byliby zapewne dumni, patrząc na korytarz drogi łączącej ich rodzinne miasta. Oddanie do eksploatacji drugiego etapu, prowadzonej przez nas inwestycji zakończyło ostatecznie realizację koncesyjnego odcinka autostrady A1" - powiedział na uroczystości Torbj"rn Nohrstedt, prezes spółki Gdańsk Transport Company (GTC), będącej koncesjonariuszem.

W ramach drugiego etapu budowy autostrady z Gdańska do Torunia wybudowano nowy pas autostrady od węzła Nowe Marzy do węzła Lubicz długości 51,72 km i przeprawę przez Wisłę w okolicach Grudziądza, a także dokonano modernizacji częściowo zrealizowanego odcinka od węzła Lubicz do Czerniewic długości 10,70 km wraz z dokończeniem budowy mostów przez Drwęcę oraz Wisłę koło Torunia.

Realizacja drugiego etapu autostrady A1 trwała 27 miesięcy. Przez trzy kolejne sezony budowlane w szczytowych momentach prac na budowie przebywało nawet 4,5 tys. pracowników, w tym 1,1 tys. zatrudnionych bezpośrednio przez generalnego wykonawcę - konsorcjum Skanska-NDI.

Zgodnie z projektem, wybudowano pięć nowych węzłów autostradowych, w tym zlokalizowany na trasie pierwszego etapu i oddany do ruchu w lutym tego roku węzeł Warlubie. Na nowo otwartym odcinku pomiędzy Nowymi Marzami a Czerniewicami, funkcjonować będą jedynie dwa nowe węzły w Lisewie i Lubiczu. Pozostałe dwa - węzeł Grudziądz i węzeł Turzno zostaną uruchomione w przyszłym roku, po wybudowaniu lokalnych połączeń do zjazdów autostradowych.

Na trasie nowego odcinka A1 na kierowców czekają miejsca obsługi podróżnych Malankowo, Drzonowo, Nowy Dwór i Nowa Wieś. W Malankowie wkrótce zostanie otwarta stacja paliw.

Drugi etap budowy autostrady A1 to jedyny w Polsce projekt, w ramach którego wykonano dwa duże mosty rzeczne pod Grudziądzem i Toruniem. Most na Wiśle pod Grudziądzem długości 1 954 metry jest najdłuższym mostem w kraju. Most wyróżnia też najdłuższa estakada dojazdowa o długości prawie kilometra wykonana metodą nasuwową oraz najdłuższe, 180-metrowe przęsło rozpostarte na podporach zanurzonych w nurcie rzeki. Wybudowano także około 60 innych obiektów mostowych i wiaduktów.

Projekt A1 został zrealizowany w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, a partnerami byli GTC i Ministerstwo Infrastruktury. Cena budowy drugiego etapu inwestycji wyniosła 730 mln euro, w tym dróg - 581 mln euro i 149 mln mostów. Etap z Rusocina do Nowych Marz kosztował 520 mln euro.

Realizacja projektu została finansowana w 5 proc. ze środków własnych akcjonariuszy GTC oraz w 95 proc. z kredytów zaciągniętych przez spółkę w Europejskim Banku Inwestycyjnym, Nordyckim Banku Inwestycyjnym i Szwedzkiej Korporacji Kredytów Eksportowych. GTC będzie zarządzać całym 152-km odcinkiem autostrady Rusocin - Czerniewice do 2039 r.

W przyszłości A1 połączy Gdańsk z granicą czeską w Gorzyczkach. Obecnie trwają prace budowlane na kolejnych fragmentach trasy między Toruniem a Strykowem, gdzie połączy się ona z A2, a także w województwie śląskim - odcinek między Tarnowskimi Górami a Maciejowicami oraz fragment od Świerklan do granicy polsko-czeskiej. Do użytku oddany został odcinek Maciejowice - Świerklany.

Autostrada A1 jest jedną z pięciu budowanych autostrad. W budowie znajdują się także odcinki autostrad A4 i A2, przebudowywana jest autostrada A6, do użytku oddana została autostrada A8 stanowiąca obwodnicę Wrocławia. Do końca roku planowane jest oddanie do użytku 106 km autostrady A2 między Nowym Tomyślem a granicą polsko-niemiecką.

W latach 2007-2011 do użytku oddano ogółem 1359 km dróg krajowych, w tym 236 km autostrad, 430 km dróg ekspresowych i 146 km obwodnic. 550 km istniejących dróg krajowych zostało przebudowanych. Obecnie w budowie jest 29 odcinków autostrad, 42 odcinki dróg ekspresowych oraz 13 obwodnic, w sumie prawie 1,5 tys. kilometrów dróg krajowych.