Egipt zaostrzył przepisy wizowe w związku z obawami o bezpieczeństwo. Przedstawiciele sektora turystycznego spodziewają się, że pociągnie to za sobą straty w ich branży.

Rząd egipski w czwartek wieczorem poinformował, że wycofuje możliwość uzyskania egipskiej wizy przez turystów indywidualnych i grupy zorganizowane na lotniskach.

Jedynie grupy uczestniczące w wyjazdach zorganizowanych przez licencjonowane biura turystyczne będą mogły uzyskać egipską wizę na lotnisku.

Wszyscy pozostali turyści muszą ubiegać się o wizę wjazdową do Egiptu w swoich krajach przed podróżą.

"Jest to środek bezpieczeństwa, prosiliśmy o jego wprowadzenie" - podło źródło w resorcie, nie wyjaśniając, czy krok ten wprowadzono zapobiegawczo, czy też podyktowany był "przypadkami usiłowania wjazdu do Egiptu przez cudzoziemców, aby prowadzić tam nielegalną działalność".

Turystyka, stanowiąca główny filar egipskiej gospodarki, ucierpiała mocno w wyniku powstania

W lipcu w Egipcie zatrzymano obywateli USA, którzy robili zdjęcia Kanału Sueskiego, oraz obywatela Włoch, który fotografował budynek wojskowy w Kairze.

Przewodniczący egipskich władz turystycznych Amr El-Ezabi powiedział w piątek agencji MENA, że decyzja rządu "zaszkodzi napływowi turystów do Egiptu".

Turystyka, stanowiąca główny filar egipskiej gospodarki, ucierpiała mocno w wyniku powstania, które w lutym obaliło prezydenta Hosniego Mubaraka, ale od tego czasu zaczęła powoli dochodzić do siebie.

W czwartek egipskie ministerstwo planowania podało, że przychody z turystyki w latach 2010-2011 osiągnęły 10,6 mld dolarów i były niższe niż w latach 2009-2010, kiedy wyniosły 11,6 mld dolarów.