Jak podkreślił Robert Mastronardi z firmy Sikorsky, do której należy PZL Mielec, celem spółki jest bliska współpraca z polskimi przedsiębiorstwami z sektora zbrojeniowego. "Cieszymy się, że największy w Polsce producent uzbrojenia wyraził wolę współpracy w zakresie wyposażenia naszego śmigłowca" - dodał.

Zdaniem wiceprezesa Bumaru Mariusza Andrzejczaka, wtorkowe porozumienie będzie początkiem strategicznej współpracy z firmą Sikorsky. "Będziemy dokładać starań, aby oferta naszych przedsiębiorstw, dzięki współpracy z tak doświadczonym partnerem, stała się atrakcyjna również na rynkach trzecich" - dodał.

Grupa Bumar jest czołowym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego produkowanego przez krajowy przemysł obronny. Skupia 20 spółek o specjalizacji m.in. rakietowej, amunicyjnej, produkujących wozy bojowe oraz indywidualne wyposażenie żołnierza.

Pierwszy wyprodukowany w Mielcu śmigłowiec miał swoją premierę w marcu 2010 r. Helikopter S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd, jako producent samolotów.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce

W tym roku wyprodukowanych zostanie 9 śmigłowców, w przyszłym - 10, a od 2013 r. zakład będzie produkował ok. 22 sztuk rocznie. Niedawno trzy pierwsze śmigłowce trafiły do Arabii Saudyjskiej.

Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w prawie 30 krajach świata. Głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in. Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.

Produkowane w mieleckich zakładach maszyny wyposażone są m.in. w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit, podwójny, automatyczny i cyfrowy system kontroli lotu połączony z autopilotem, aktywny system tłumienia drgań, oraz podwójny system GPS/INS z mapami cyfrowymi.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ponad 2 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation. Dotychczas firma Sikorsky zainwestowała w PZL Mielec 100 mln dolarów.