Parada okrętów, samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej na Zatoce Gdańskiej będzie w niedzielę główną częścią obchodów święta tej formacji. Organizatorzy zapewniają, że będzie to największe od lat wydarzenie podkreślające znaczenie morza i sił morskich.

Rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej, kmdr por. Bartosz Zajda poinformował PAP, że w paradzie udział wezmą jednostki reprezentujące najważniejsze klasy okrętów będących na wyposażeniu Marynarki Wojennej.

Będzie można zobaczyć kilkanaście jednostek, m.in. fregatę rakietową, okręt podwodny, korwetę zwalczania okrętów podwodnych, okręt transportowo-minowy, okręt rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny, zbiornikowiec oraz okręt szkolny. Nad okrętami przelecą w szyku samoloty lotnictwa morskiego typu "Bryza" oraz śmigłowce typu Mi-14 (w wersji zwalczania okrętów podwodnych oraz w wersji ratowniczej).

Okręty rozpoczną formowanie szyku na Zatoce Gdańskiej w niedzielę przed godziną 16 na wysokości Gdańska i Sopotu. O godzinie 16.15, na wysokości molo w Orłowie, wejdą na kurs w kierunku północnym i będą poruszać się z prędkością 9 węzłów zachowując odległości ok. 180 metrów pomiędzy sobą. W tym samym czasie z historycznego niszczyciela ORP "Błyskawica", zacumowanego przy skwerze Kościuszki, oddane zostaną saluty armatnie. Parada zakończy się na wysokości portu w Gdyni.

Samoloty typu "Bryza" wykonają tzw. "rozetę" czyli rozejście się maszyn w trzech kierunkach. Załogi śmigłowców przelecą w szyku nad okrętami.

Organizację parady wspierają środowiska związane z Marynarką Wojenną, entuzjaści, historycy i publicyści morscy skupieni wokół internetowego Forum Okrętów Wojennych.

Niedzielne obchody Święta Marynarki Wojennej rozpoczną się o godz. 8 od podniesienia wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach. Oprócz parady program uroczystości przewiduje także pokazy sprzętu saperów i ratowników MW oraz wyposażenia przeciwlotniczego. Na historycznym niszczycielu ORP "Błyskawica" odbędzie się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej.

Polska flota MW dysponuje 40 okrętami bojowymi oraz 40 samolotami i śmigłowcami.

Do głównych sił morskich należą: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, pięć okrętów rakietowych, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu.

Marynarka Wojenna dysponuje lotnictwem morskim operującym z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach, w tym także lotnictwem pokładowym startującym z pokładów fregat rakietowych.

Główne siły lotnicze MW stanowią przede wszystkim samoloty patrolowo-rozpoznawcze, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, ratownicze, a także lotnictwo transportowe. Wzdłuż polskiego wybrzeża rozlokowane są specjalistyczne jednostki brzegowe.

Formacja zatrudnia ok. 9 tysięcy żołnierzy. Marynarka odpowiada za bezpieczeństwo polskiej morskiej racji stanu. Zapewnia swobodę transportu morskiego, utrzymując bezpieczeństwo żeglugi na szlakach komunikacyjnych.

MW jest także częścią krajowego systemu ratowania życia na morzu SAR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa); pomaga także w monitoringu ekologicznym wód Bałtyku oraz wspiera akcje usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Formacja od wielu lat angażuje się w ćwiczenia i operacje morskie na arenie międzynarodowej w ramach NATO, Partnerstwa dla Pokoju oraz na mocy współpracy multilateralnej z siłami morskimi innych państw.