Darłówko, Międzyzdroje, Krynica Morska, Władysławowo znalazły się na tegorocznej czarnej liście Komisji Europejskie.

Z raportu o stanie wód w popularnych wśród Europejczyków kąpieliskach wynika, że kąpieliska w Polsce należą do najgorszych w Europie. Szczególnie brudno jest m.in. w: Darłówku, Międzyzdrojach, Krynicy Morskiej, Świnoujściu, Władysławowie, Gdańsku i Gdyni. Trochę lepiej jest nad jeziorami, ale i tak daleko nam do Cypru. Tam kąpiel w wodach Morza Śródziemnego nie grozi żadnym choróbskiem.

Komisja Europejska ostrzega, że nasze kąpieliska należą do najgorszych w Europie i każdego roku jest coraz gorzej. W 2010 roku unijne standardy czystości spełniało tylko 75 proc. z nich. W innych krajach UE na dobrą ocenę może liczyć aż 90 proc. kąpielisk.

Najgorsze nadmorskie kąpieliska w Polsce:

Minimalnych unijanych standarów nie spełniają kąpieliska w: Darłówku, Krynicy Morskiej, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Kątach Rybackich, Stegnie, Władysławowie, Kosakowie, Gdańsku i Gdyni.

Ostrzeżenie przed kąpieliskami w jeziorach i rzekach

A jak wygląda czystość jezior i rzek. KE ostrzega, że zakaz kąpieli obowiązuje w miejscowościach: Nieporęt, Lubliniec, Suchedniów, Pogorzela, Kępno, Nowa Sól i Kurzętnik.

Gdzie się kapać:

Komisja wymienia w raporcie: Cypr, Chorwacje, Grecję i Irlandię.