Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski powiedział w piątek, że spodziewa się podczas wizyty amerykańskiego prezydenta w Warszawie, iż Barack Obama poruszy kwestię zniesienia wiz dla Polaków.

"Polakom należy się jasna odpowiedź, dlaczego jako bardzo nieliczni obywatele w UE ten obowiązek nadal mają (...) to pytanie warto Amerykanom zadawać" - ocenił Sokołowski w TVP Info. "Sądzę, że prezydent Obama w tej sprawie zechce coś powiedzieć" - dodał.

Minister przypomniał, że "przywódca USA podczas ostatniej rozmowy z prezydentem Komorowskim, 8 grudnia 2010 roku w Gabinecie Owalnym złożył deklarację, że postara się, aby obowiązek wizowy dla obywateli polskich został zniesiony do końca jego kadencji". "Można zapytać, jakie kroki zostały poczynione w tym kierunku" - dodał. Jak zaznaczył Sokołowski "prezydent Komorowski jest głęboko przekonany, że prezydent USA słowa dotrzyma".

Amerykański prezydent będzie w Polsce w dniach 27-28 maja. Weźmie m.in. udział w szczycie przywódców Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach podróży do Europy w dniach 23-28 maja Barack Obama odwiedzi też Irlandię, Wielką Brytanię i Francję.