Gala została zorganizowana przez miesięcznik Vege, którego wydawcą jest Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt - Viva. Rozpocznie się o godz. 18 w warszawskiej księgarni Traffic Club.

"Producenci, dystrybutorzy, właściciele sklepów często nie zdają sobie sprawy, że mają w swojej ofercie produkty, które spełniają oczekiwania wegetarian czy wegan. Dzięki znakowi "V" produkt będzie można szybciej odnaleźć na półce" - powiedziała PAP Magdalena Buszko z fundacji. Oznaczenie to zielona litera "V" na biało-czarnym tle z podpisem: "Viva! Dla wegetarian i wegan".

Buszko dodała, że wegetarianizm czy weganizm to nie tylko dieta, ale i styl życia. "Dlatego chcemy certyfikować nie tylko jedzenie, ale kosmetyki, odzież, buty, usługi" - podkreśliła. "W zakładzie fryzjerskim z naszym oznaczeniem, będzie można poprosić fryzjera o korzystanie z kosmetyków, produktów nietestowanych na zwierzętach" - wyjaśniła Buszko. Poinformowała, że certyfikaty będą przyznawane na rok czasu.

Wbrew opinii wielu osób, produkty przyjazne środowisku i zwierzętom nie są droższe od pozostałych

"Chcemy promować wegetarianizm, weganizm, ale także przekonać, że jesteśmy dużą grupą konsumentów w Polsce - ok. 500 tys. osób - o którą warto zabiegać na rynku" - dodała. Zaznaczyła, że wbrew opinii wielu osób, produkty przyjazne środowisku i zwierzętom nie są droższe od pozostałych.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, taki styl życia staje się coraz bardzie modny. "Wegetarianie czy weganie to ludzie znani z ekranów telewizorów, aktorzy, politycy obradujący na sali sejmowej, profesorowie wykładający na największych polskich uczelniach, a także pracownicy biur, urzędów, studenci czy uczniowie" - zaznacza fundacja.

Podczas gali uhonorowani zostaną ambasadorowie wegetarianizmu - osoby, które w ocenie fundacji, postawą i pracą przyczyniają się do podniesienia świadomości konsumenckiej w Polsce, m.in. aktorka Agata Buzek czy tancerz Michał Piróg. Impreza jest podsumowaniem Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu.

Buszko wyjaśniła, że wegetarianie nie jedzą mięsa, w tym także ryb; jedzą natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, sery, jaja pod warunkiem, że pochodzą one z hodowli, w których nie krzywdzi się zwierząt. Z kolei weganie dopuszczają jedynie produkty roślinne.