Fundacja Viva! będzie oznaczać swoim logo - zieloną literą "V" - produkty dla wegetarian, wytworzone w sposób przyjazny dla środowiska, oraz nietestowane na zwierzętach. Pierwsze certyfikaty przyzna siedmiu produktom we wtorek podczas uroczystej gali.

Gala została zorganizowana przez miesięcznik Vege, którego wydawcą jest Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt - Viva. Rozpocznie się o godz. 18 w warszawskiej księgarni Traffic Club.

"Producenci, dystrybutorzy, właściciele sklepów często nie zdają sobie sprawy, że mają w swojej ofercie produkty, które spełniają oczekiwania wegetarian czy wegan. Dzięki znakowi "V" produkt będzie można szybciej odnaleźć na półce" - powiedziała PAP Magdalena Buszko z fundacji. Oznaczenie to zielona litera "V" na biało-czarnym tle z podpisem: "Viva! Dla wegetarian i wegan".

Buszko dodała, że wegetarianizm czy weganizm to nie tylko dieta, ale i styl życia. "Dlatego chcemy certyfikować nie tylko jedzenie, ale kosmetyki, odzież, buty, usługi" - podkreśliła. "W zakładzie fryzjerskim z naszym oznaczeniem, będzie można poprosić fryzjera o korzystanie z kosmetyków, produktów nietestowanych na zwierzętach" - wyjaśniła Buszko. Poinformowała, że certyfikaty będą przyznawane na rok czasu.

Wbrew opinii wielu osób, produkty przyjazne środowisku i zwierzętom nie są droższe od pozostałych

"Chcemy promować wegetarianizm, weganizm, ale także przekonać, że jesteśmy dużą grupą konsumentów w Polsce - ok. 500 tys. osób - o którą warto zabiegać na rynku" - dodała. Zaznaczyła, że wbrew opinii wielu osób, produkty przyjazne środowisku i zwierzętom nie są droższe od pozostałych.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, taki styl życia staje się coraz bardzie modny. "Wegetarianie czy weganie to ludzie znani z ekranów telewizorów, aktorzy, politycy obradujący na sali sejmowej, profesorowie wykładający na największych polskich uczelniach, a także pracownicy biur, urzędów, studenci czy uczniowie" - zaznacza fundacja.

Podczas gali uhonorowani zostaną ambasadorowie wegetarianizmu - osoby, które w ocenie fundacji, postawą i pracą przyczyniają się do podniesienia świadomości konsumenckiej w Polsce, m.in. aktorka Agata Buzek czy tancerz Michał Piróg. Impreza jest podsumowaniem Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu.

Buszko wyjaśniła, że wegetarianie nie jedzą mięsa, w tym także ryb; jedzą natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, sery, jaja pod warunkiem, że pochodzą one z hodowli, w których nie krzywdzi się zwierząt. Z kolei weganie dopuszczają jedynie produkty roślinne.