Po siedmiu latach leżakowania aktu oskarżenia na sądowej półce w czwartek ruszył proces Andrzeja O., właściciela firmy Ostrowski Arms, oskarżonego o pośrednictwo w handlu bronią bez wymaganych zezwoleń, potrzebnych do udziału w kontrakcie na uzbrojenie irackiej armii.

Oskarżonemu o złamanie Ustawy z 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami i technologiami o znaczeniu strategicznym grozi do 10 lat więzienia. Andrzej O. nie przyznał się do postawionych mu zarzutów i podtrzymał wszystkie wyjaśnienia, jakie złożył w śledztwie. Twierdził wtedy, że od początku uprzedzał swych kontrahentów o tym, że nie zamierza angażować się w transakcje dotyczące sprzętu wojskowego, bo nie ma do tego uprawnień - interesować miały go tylko kontrakty z sektora cywilnego.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła w 2003 i 2004 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie, po doniesieniu ówczesnego posła PiS Zbigniewa Wassermanna (zginął w katastrofie smoleńskiej). Wcześniej także ABW badała działalność firmy Andrzeja O., który miał w Warszawie strzelnicę oraz sklep z bronią strzelecką i myśliwską, a w Polsce stał się doradcą amerykańskiej firmy Nour, robiącej interesy w krajach postkomunistycznych i na Bliskim Wschodzie.

Ostrowski Arms uczestniczyła w amerykańskim konsorcjum Nour

Prokuratura, kierując pod koniec 2004 r. do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi O. ujawniła, że firma Ostrowski Arms uczestniczyła w amerykańskim konsorcjum Nour, które wygrało unieważniony potem przetarg na uzbrojenie irackiej armii, a nie miała zezwoleń na międzynarodowy handel bronią. Tamten przetarg przegrała popierana przez polski rząd firma Bumar, która miała w nim zaoferować znacznie wyższą cenę. Szef Ostrowski Arms mówił wtedy, że nie chciał prowadzić transakcji, ale tylko "kojarzyć firmy".

Prokuratura zarzuciła Andrzejowi O., że od listopada 2003 r. (kiedy ogłoszono przetarg na wyposażenie irackiej armii) do lutego 2004 r. bez indywidualnego zezwolenia świadczył na rzecz Nour w związku z przetargiem usługi pośrednictwa, doradztwa handlowego i pomocy w zawieraniu umów w zakresie eksportu towarów o znaczeniu strategicznym. Zastosowano wobec niego środki zabezpieczające w postaci zakazu opuszczania kraju i 50 tys. zł poręczenia majątkowego.Według prokuratury, złamanie ustawy o obrocie z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznym może polegać także na samym doradztwie czy pomocy w zawieraniu umów bez odpowiednich zezwoleń. Ustawa ta przewiduje za to karę od roku do 10 lat więzienia, przepadek towaru i inne kary dodatkowe, np. grzywnę. Andrzejowi O. postawiono zarzut na podstawie dokumentacji zabezpieczonej podczas przeszukania w firmie Ostrowski Arms oraz materiałów resortu gospodarki, które wydaje zezwolenia na obrót towarami strategicznymi, w tym bronią.

W czwartek przed sądem Andrzej O. podtrzymywał wszystkie wyjaśnienia ze śledztwa, gdy mówił, że na przełomie lat 2003-2004 na spotkaniach z ministrami skarbu, gospodarki, prezesami PKN Orlen, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Bartimpexu i innymi wielkimi polskimi firmami odgrywał tylko rolę towarzyszącą, a główne rozmowy prowadził osobiście prezes Nour USA Hudy Farouki. "Kontakty Nour z największymi firmami umawiane były przez nasz MSZ" - dodał oskarżony.

Przekonywał, że był zainteresowany uczestnictwem w kontraktach dotyczących eksportu na Bliski Wschód samochodów honker - ale tylko w wersji cywilnej. "Upewniałem się u producenta, czy taka była zamówiona specyfikacja". Chciał też brać udział w kontrakcie na dostawę kamizelek dla firm chroniących pola naftowe - bo taki kontrakt w Iraku miał Nour.

Oskarżony ocenił, że polska gospodarka straciła miliard złotych po tym, jak nie doszło do transakcji z udziałem konsorcjum Nour. Jak mówił, Nour zostało z Polski "przepędzone" po tym, jak prezes Farouki, który kolejny raz przyjechał do kraju, był przesłuchany na Okęciu i po tym, jak ze wspólnego przedsięwzięcia wycofał się Bumar. "Teraz robią interesy we wszystkich innych krajach byłego bloku wschodniego - za wyjątkiem Polski" - dodał.