Starostwo Powiatowe w Suwałkach (Podlaskie) chce sprzedać zabytkowe ruiny pałacu Paca z przyległym terenem w Dowspudzie k. Raczek. Starostwo szuka firmy, która wyceni obiekt - poinformował starosta suwalski Szczepan Ołdakowski.

Jeszcze kilka miesięcy temu starosta nie chciał sprzedaży tego cennego zabytku, ale teraz powiedział, że poszukuje rzeczoznawcy majątkowego od zabytków. Według Ołdakowskiego, potrzeba ok. dwóch miesięcy na wycenę obiektu.

Starostwo chce, by nabywca przystosował obiekt do celów turystycznych. Starostwo posiada dokumentację wskazującą sposób zagospodarowania samych ruin oraz terenu przyległego. W ubiegłym roku starostwo złożyło projekt do programu Polska - Litwa 2007-2013 na rozbudowę jednego z ocalałych budynków. Miałoby w nim powstać centrum informacji turystycznej z częścią hotelową.

"Odbudowa pałacu to bardzo duży koszt dla inwestora, ale są w Polsce przypadki, kiedy prywatni właściciele takie pałace odbudowywali. Mam nadzieję, że podobnie będzie z pałacem Paca" - dodał Ołdakowski.

Reklama

Pałac powstał w latach 1820 - 1827

Pałac powstał w latach 1820 - 1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z pałacu zachowała się jedynie wieża bociania i niewielki budynek.

Teren po posiadłościach Paca to obecnie ok. sześć hektarów działki, ruiny pałacu i przyległy do nich stary park. Przez kilka lat organizowano tam duży Festiwal Celtycki. Do ruin przyjeżdżały zespoły folkowe z Polski i zagranicy. Mieszkańcy Suwalszczyzny zawsze tłumnie przyjeżdżali na imprezę, ale od kilku lat ruiny są opuszczone. Od kilku miesięcy trwa tam inwentaryzacja.