Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pracuje nad projektem nowelizacji przepisów o stanach nadzwyczajnych, który dotyczyć ma zagrożenia ewentualnymi atakami cybernetycznymi - poinformował w czwartek prezydent Bronisław Komorowski.

"Gen. Stanisław Koziej (szef BBN - PAP) przedstawił elementy projektu nowelizacji ustaw o stanach nadzwyczajnych pod kątem potrzeby wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań, które by odpowiadały na pojawienie się nowego wyzwania, nowego zagrożenia jakie stanowi cyberatak" - powiedział Komorowski na konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak podkreślił, BBN we współpracy z odpowiednimi ministerstwami prowadzi prace, które "zbliżają się do finału". Prezydent wyraził nadzieję, że "jeszcze w tej kadencji parlament zdoła przyjąć odpowiednie rozwiązania".

"Zdarzają się, w warunkach nie wojennych, ale pokojowych, różnego rodzaju sytuacje zagrożenia dla systemów informatycznych" - dodał.

Komorowski poinformował jednocześnie, że podczas następnego posiedzenia RBN rząd przedstawi informację o zamierzeniach dotyczących budowy wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE. Prezydent przypomniał, że ma to być jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie UE, w drugiej połowie 2011 roku.