Stadion Narodowy w Warszawie, jedna z głównych aren piłkarskich mistrzostw Europy 2012, zostanie oficjalnie otwarty 27 sierpnia. Tego dnia na obiekcie odbędzie się impreza artystyczna pod nazwą "Energia pokoleń".

Trzy tygodnie wcześniej - 6 sierpnia - na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane zawody motocrossowe, ale uroczyste otwarcie nastąpi właśnie 27 sierpnia. Z kolei 6 września jest planowany piłkarski mecz Polski z Niemcami.

"Zawody motocrossowe będą pierwszą testową imprezą o charakterze sportowym, natomiast oficjalną inauguracją obiektu, z przemówieniami zaproszonych gości i całą efektowną otoczką, będzie impreza pod nazwą +Energia pokoleń+" - poinformowali w czwartek przedstawiciele Narodowego Centrum Sportu.

Nazwiska zaproszonych artystów i scenariusz są jeszcze trzymane w tajemnicy. W oficjalnej zapowiedzi na stronie NCS napisano, że "ceremonia otwarcia, której scenariusz został wyłoniony w drodze ogólnopolskiego konkursu, będzie niepowtarzalnym widowiskiem, pełnym zaskakujących efektów specjalnych, niesamowitej choreografii i muzyki".

Organizatorem "Energii Pokoleń" jest Narodowe Centrum Sportu, a wykonawcą ARS Communication. Do realizacji zostali zaproszeni m.in: Giorgos Stylianou (reżyser widowiska), Adama Sztaba (kierownik muzyczny), za reżyserię światła odpowiadać będzie Artur Szyman, a za reżyserię dźwięku - Remigiusz Kasztelnik.

Stadion Narodowy w Warszawie będzie jedną z aren Euro 2012

Stadion Narodowy w Warszawie będzie jedną z aren piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Odbędą się tu mecze grupowe, spotkanie ćwierćfinałowe i półfinał. Oficjalnie zostanie oddany do użytku 22 lipca.

Obiekt został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner. Budowa rozpoczęła się w październiku 2008 roku, a jej koszt szacowany jest na 1,915 mld złotych.

Na trybunach będzie mogło zasiąść 55 tys. osób. Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie 203 920 metrów kwadratowych, a łączna powierzchnia dachu (wraz z częścią rozsuwaną) - cztery hektary.