Ponad 5,5 miliona użytkowników zainstalowało w ciągu pierwszych 24 godzin od udostępnienia najnowszą wersję przeglądarki internetowej Firefox.
Firma Mozilla www.mozilla.com, twórca drugiej najpopularniejszej przeglądarki na świecie, zamieściła na swojej stronie internetowej mapę i licznik pokazujący w czasie rzeczywistym miejsca i liczbę ściągnięć.
Pobieranie Firefoksa 4 odbywa się jednak w wolniejszym tempie, niż to miało miejsce w przypadku poprzedniej wersji, a sama przeglądarka w ciągu ostatniego roku zmniejszyła swój udział w rynku, głównie na skutek nowego rywala, stworzonego przez Google’a Chrome’a. W 2008 r., gdy premierę miał Firefox 3, w ciągu pierwszej doby pobrało go 8 milionów użytkowników. Nową wersję zaprezentowano niespełna miesiąc po tym, jak dominujący na rynku przeglądarek Microsoft przedstawił Internet Explorera 9, którego w ciągu pierwszych 24 godzin zainstalowano 2,35 mln razy.
Od momentu debiutu w 2004 r. Firefox stał się liczącym graczem. Według strony Netmarketshare w szczytowym momencie, w 2009 r., miał 24-proc. udział w rynku. W lutym tego roku spadł jednak do 21 proc. Google Chrome w tym samym czasie zanotował wzrost z 1 do 10 proc.
Liderem pozostaje niezmiennie Internet Explorer, choć produkt Microsoftu najmocniej traci na popularności. W marcu 2009 r. używało go 68 proc. internautów, w lutym tego roku było to już tylko 56 proc.