Międzynarodowe sankcje na Iran mogą być złagodzone, jeśli Teheran podejmie "prawdziwie, pozytywne kroki", by rozwiać wątpliwości dotyczące jego programu nuklearnego - oświadczył we wtorek w Genewie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

"W odpowiedzi na ich prawdziwie pozytywne kroki będziemy musieli przyjąć środki, by ich zachęcić, w tym złagodzić sankcje" - powiedział minister, który wystąpił na Konferencji Rozbrojeniowej ONZ. Podkreślił również, że w interesie Iranu leży, by odpowiedzieć na rezolucje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Na marginesie konferencji Ławrow powiedział dziennikarzom, że problemy w budowanej przez Rosję elektrowni atomowej w irańskim Buszerze miały charakter "wyłącznie techniczny". Minister spodziewa się, że zostaną one rozwiązane w ciągu trzech miesięcy.

Ławrow wystąpił dzień po rozmowach w Genewie m.in. z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton, szefową dyplomacji UE Catherine Ashton i ministrem spraw zagranicznych Iranu Alim Akbarem Salehim.

W poniedziałek Salehi oświadczył, że ma nadzieję na kolejne rozmowy z grupą "5 plus 1" (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) w sprawie programu atomowego prowadzonego przez Teheran. Dodał, że bezpieczeństwo i niezawodność są ważniejsze niż szybkie uruchomienie elektrowni w Buszerze.

W sobotę media, powołując się na ambasadora Iranu przy MAEA, podały, że z pierwszej irańskiej elektrowni atomowej z powodu bliżej niesprecyzowanych względów bezpieczeństwa trzeba wydobyć załadowane już paliwo. Zdaniem specjalistów przypuszczalnie awaria pompy mogła zmusić Irańczyków do wyciągnięcie paliwa atomowego z reaktora.