Odkryto blisko 300 dzieł Picassa u jego byłego elektryka

29 listopada 2010

Nieznane do tej pory znawcom sztuki 271 dzieł Pabla Picassa, m.in. kolaży, płócien i rysunków, odnaleziono u byłego elektryka hiszpańskiego malarza - podał w poniedziałek dziennik "Liberation". Wartość dzieł jest szacowana na co najmniej 60 milionów euro.

Według francuskiej gazety, która ujawnia całą sprawę, zdumiewające odkrycie dotyczy dzieł Picassa z lat 1900-1932. Są wśród nich: dziewięć kolaży z okresu kubistycznego Picassa, akwarela, gwasze, litografie, zeszyty i rysunki. Znajdują się tam także portrety pierwszej żony artysty, Olgi.

"Liberation" pisze, że ten prawdziwy skarb sztuki współczesnej leżał przez lata w domu byłego elektryka na Lazurowym Wybrzeżu. Istnienie kolekcji wyszło na jaw dopiero niedawno w następstwie sporu sądowego.

71-letni Pierre Le Guennec, który pracował u Picassa jako elektryk przez ostatnie trzy lata jego życia (do 1973 roku), utrzymuje, że dzieła podarował mu sam artysta. Na początku tego roku Le Guennec zwrócił się do rodziny malarza z prośbą o potwierdzenie autentyczności tej kolekcji.

W ten właśnie sposób potomkowie Picassa odkryli - ku swojemu zdumieniu - dziesiątki nieznanych im prac. Syn malarza Claude Picasso wykluczył, by jego ojciec mógł kiedyś komuś "dać tak dużą liczbę dzieł, nigdy się to nie zdarzyło" i ocenił, że wersja podana przez elektryka "nie trzyma się kupy". "To była część życia mojego ojca" - powiedział "Liberation" Claude Picasso.

W następstwie tego odkrycia rodzina artysty złożyła w końcu września pozew sądowy, posądzając byłego pracownika artysty o ukrywanie dzieł sztuki pochodzących z kradzieży. Policja zarekwirowała natychmiast wszystkie odnalezione dzieła, a Le Guenneca zatrzymano. Według "Liberation" nie wiadomo, gdzie on obecnie przebywa.


Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.