Rzeczniczka sztabu Komorowskiego Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w piątek dziennikarzom w Sejmie, że marszałek Sejmu od kilku dni czeka na odpowiedź sztabu Kaczyńskiego w sprawie debaty z nim w formule "jeden na jeden". Jak dodała miałaby się ona odbyć we wtorek w Teatrze Polskim.

PO - czekamy  na decyzję Jarosława Kaczyńskiego

"Oczekujemy na konkretną odpowiedź, czy Jarosław Kaczyński stawi się na tej debacie, czy wybierze debatę w telewizji publicznej, w takim miejscu, które naprawdę nie gwarantuje obiektywizmu (...) To nie jest miejsce na merytoryczną i obiektywną dyskusję" - uważa Kidawa-Błońska.

Z kolei posłanka PO Joanna Mucha dodała, że sztab Komorowskiego wzywa Kaczyńskiego, żeby stanął "na ubitej ziemi i podjął się pojedynku z Bronisławem Komorowskim".

Kidawa-Błońska oceniła, że jeśli lider PiS odmówi debaty z Komorowskim, to okaże się, że jeden z kandydatów bał się na niej stawić. "To jest jedna prosta odpowiedź" - dodała.

Posłanka przypomniała, że Kaczyński już raz nie stawił się na debatę wszystkich kandydatów, zorganizowaną w środę przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego (wzięło w niej udział ośmiu kandydatów; nie było Kaczyńskiego i kandydata SLD - Grzegorza Napieralskiego). Teraz, jak stwierdziła, kandydat PiS unika debaty z Komorowskim.

Kidawa-Błońska dodała ponadto, że wciąż nie doszło do spotkania szefów sztabów obu kandydatów w tej sprawie. Powtórzyła, że Komorowski na pewno nie weźmie udziału w niedzielnej debacie w TVP, w której mieli wziąć udział kandydaci na prezydenta PO, PiS, SLD i PSL. "Marszałek powiedział wyraźnie, albo debata wszystkich ze wszystkimi, albo jeden na jeden" - powiedziała.

Jarosław Kaczyński - debata tak, ale w drugiej turze

Odnosząc się do kwestii debaty wyborczej, Jarosław Kaczyński zapewnił w piątek podczas konferencji prasowej, że jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów, to debata "jeden na jeden" między nim, a Komorowski oczywiście się odbędzie. "W drugiej rundzie oczywiście do takiego spotkania dojdzie, jeśli będzie druga runda" - powiedział Kaczyński.