P.o. prezydenta Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Gabinetowej zapowiedział powołanie komisji nadzwyczajnej do prac nad projektami ustaw dotyczącymi powodzi.

Zostało zniszczonych ponad 11 tys. budynków

"Wystarczy powiedzieć, że mamy zniszczonych bądź uszkodzonych 11 tys. budynków, w tym wiele mieszkalnych, że ewakuowano 31 tys. osób, że mamy 24 ofiary, że ucierpiało w sumie 665 gmin w 14 województwach" - wymienił.

Premier Donald Tusk zapewnił, że wystarczy środków na bezpośrednią pomoc dla poszkodowanych w powodzi oraz zasiłki na odbudowę i remont domów. Zapowiedział wypłatę nagród osobom najbardziej zaangażowanym w pomoc powodzianom.

Zasiłki dla ponad 32 tys. poszkodowanych

Na przeciwdziałanie powodzi wypłacono już 70,5 mln zł, a na zasiłki celowe 195,5 mln zł dla 32,5 tys. zgłoszonych poszkodowanych - wynika z informacji, którą w Sejmie przedstawił szef MSWiA Jerzy Miller.

Do Sejmu trafił tzw. pakiet działań przeciwpowodziowych przygotowany przez klub PiS. Przewiduje on zwiększenie z 6 do 12 tys. zł zasiłków dla powodzian; przeznaczenie 2,6 mld zł na usuwanie skutków powodzi i sfinansowanie wakacji dla dzieci z zalanych terenów.

Do wsparcia akcji pomocy powodzianom prowadzonej przez PCK zachęcały żony kandydatów na prezydenta Małgorzata Napieralska i Irena Olechowska, córka Marka Jurka - Zofia i Elżbieta Jakubiak, reprezentująca kandydata PiS.

W piątek fala dojdzie do Włocławka

Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez północne Mazowsze. W piątek przed południem wezbrana woda spodziewana jest u podnóża zapory we Włocławku. Zrzut z tamy od środy, zgodnie z zapowiedziami, utrzymuje się na stałym poziomie ponad 5 tys. m. sześc. na sekundę, a nadmiar wód zatrzymywany jest w Zalewie Włocławskim.

W czwartek odwołano alarm powodziowy w gminie Marcinowice (Dolnośląskie). Trwa szacowanie strat, po tym jak ulewne deszcze doprowadziły do zalania kilkunastu domów i gospodarstw rolnych w gminie i całym powiecie świdnickim (Dolnośląskie).

Jak poinformował PAP rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, zmniejsza się tempo opadania poziomu wody w Warcie, rzeka na terenie Wielkopolski ciągle przekracza stany alarmowe. Trwają przygotowania do akcji odpompowywania wody z zalanego polderu Golina koło Konina. Według specjalistów woda ta nie będzie mogła spłynąć w sposób naturalny; prawdopodobnie do jej odprowadzenia okaże się konieczne użycie wysokowydajnych pomp.

Z meldunków inspekcji sanitarnej wynika, że na terenach dotkniętych powodzią aktualnie nie ma zagrożenia wystąpienia epidemii chorób zakaźnych. Od początku powodzi zarejestrowano 67 przypadków zatruć pokarmowych. Od początku trwania powodzi uszkodzeniu uległo 66 wodociągów. Zalanych zostało 57 oczyszczalni ścieków. Wykonano ponad 19 tys. szczepień przeciw tężcowi. Zalaniu uległo 28 cmentarzy i ponad 17 tys. studni.

W związku z akcją przeciwpowodziową od 14 maja strażacy na terenie całego kraju podjęli ok. 70 tys. interwencji.